Mydlane wpadki, czyli jak nie zrobiłam niebieskiego mydła

Mydlane wpadki

Powiedzmy to sobie szczerze – nikt nie jest nieomylny. Wpadki i pomyłki zdarzają się najlepszym. Czasem są zabawne, czasem nie, ale prawie zawsze czegoś nas uczą. I tak też jest z robieniem mydła. Chyba żaden mydlarz nie został oszczędzony. Jestem przekonana, że każdemu zdarzyła się jakaś nieudana partia mydła – mydło-beton, mydło-glut, mydło w kolorze otchłani kosmicznej (czyli cholera wie jaki kolor). Czasem człowiek jest tylko zdziwiony, ale nieraz taka wpadka rodzi frustrację i złość, bo oleje drogie, bo czas stracony.

A jednak mydlane wpadki są moim zdaniem niezwykle cenne, bo dostarczają nam nowej wiedzy i pozwalają lepiej kontrolować cały proces robienia mydła. Oczywiście, pod warunkiem, że wyciągniemy z tych naszych pomyłek jakieś wnioski. Dlatego chciałam się podzielić z Wami zabawną wpadką sprzed kilku lat, kiedy to byłam jeszcze mocno zielona z robienia mydła i wydawało mi się, że w mydlarstwie 1+1=2.

Glinka glince nierówna?

Otóż któregoś dnia zapragnęłam zrobić niebieskie mydło. Zamarzył mi się delikatny błękit, a ponieważ lubię wykorzystywać naturalne składniki, pomyślałam o indygo, czyli barwniku uzyskiwanym z liści indygowców. Indygo jednak okazało się wtedy nieosiągalne, wiecie, za dużo miesiąca na koniec pieniędzy, więc musiałam wybrać coś innego. Po krótkim zastanowieniu wybór padł na oczywistą oczywistość – niebieską glinkę kaolinową. Z glinkami miałam już przecież doświadczenie. Różowa glinka dawała różowe mydło, zielona glinka zielone, czerwona mydło czerwone. Wszystko jasne i oczywiste.

Mydlane wpadki

Dla wzmocnienia efektu, postanowiłam zrobić mydło na niebieskiej herbatce z kwiatów ślazu. Tak tak, taka mądra byłam.

Mydlane wpadki

Grasz w niebieskie? Gram! Masz niebieskie? NO…NIE MAM

Pierwsze zawahanie przyszło, kiedy wsypałam wodorotlenek sodu do herbatki ślazowej. Piękny niebieski kolor herbatki zmienił się w to:

Mydlane wpadki

Ok, pomyślałam. To jeszcze o niczym nie świadczy, wiecie, saponifikacja i takie tam. Wymiesza się z glinką – będzie niebieskie. Wymieszałam. Było niebieskie. W foremce, przed całkowitym zmydleniem.

Mydlane wpadki

A potem przestało być niebieskie i po kilkunastu godzinach, kiedy wyjęłam mydło z foremki okazało się, że ten piękny błękit zmienił się w… kremową biel. Śliczne, prawda? Ale nie o takie mydło walczyłam. 🙂

Mydlane wpadki

Wyobrażacie sobie jaka rozczarowana byłam? Ja? Taki as mydlarstwa (he he) poniósł porażkę w starciu z niebieskim mydłem? 🙂 No tak. Ale była to cenna nauczka. Już nie zakładam, że to, co dodam do mydła zachowa swój pierwotny kolor. Jestem ostrożniejsza i nie oczekuję natychmiastowych wyników. Czasem dobre mydło to sporo prób i sporo błędów. Ale zawsze duża radość podczas zmydlania.

Dlatego jeśli chcecie zrobić niebieskie mydło najlepiej użyć indygo, ultramaryny bądź pigmentów kosmetycznych (tych nie przeznaczonych do spożycia).

Mydlane wpadki

Po wyciągnięciu wniosków, dalej robię mydło z niebieską glinką kaolinową. Świetnie oczyszcza i jest łagodne. Ale nie oczekuję, że będzie niebieskie. Od tego mam inne składniki.

Mydlane wpadki

A Wy jakie mydlane wpadki macie na swoim koncie? Podzielcie się w komentarzach. Mimo wszystko życzę Wam jednak udanego zmydlania!