Naturalne, wegańskie mydło z tarniną i skórką z cytryny

Jak wspominałam w poprzednim poście, tarnina to jedna z moich ulubionych roślin i często zastępuję wodę w moich mydłach właśnie naparem z kwiatów tarniny. Dziś przepis na naturalne, wegańskie mydło z tarniną i skórką z cytryny.

Poniżej znajdziecie dwa przepisy. Pierwszy, bardziej „wypasiony” przepis oraz alternatywny, bardzo prosty przepis dla tych, którzy akurat nie mają pod ręką wszystkich olejów z przepisu numer 1. W każdym przepisie podana jest ilość olejów w gramach oraz procentowy udział poszczególnych olejów w całym mydle. Ogółem waga olejów to 500 g. Po zakończeniu procesu saponifikacji z takiej ilości składników uzyskujemy około 7 stugramowych kostek mydła.  W każdej z receptur przetłuszczenie wynosi 5%, co oznacza, że 5% olejów w mydłach pozostaje niezmydlone. Dzięki temu mydełka delikatnie pielęgnują skórę jednocześnie jej nie wysuszając.

Naturalne, wegańskie mydło z tarniną i skórką z cytryny

Zanim zaczniesz robić mydło, upewnij się, że masz na sobie odzież ochronną i zachowuj wszelkie środki ostrożności o jakich pisałam tu. Potrzebne będą też odpowiednie naczynia i sprzęt.

Receptura I

Oliwa z oliwek –        150 g         |  30%
Olej kokosowy –        125 g         |  25%
Olej rycynowy –          25 g           |   5%
Olej palmowy –         150 g          |  30%
Masło shea  –             50 g           |  10%

Napar z kwiatów –  142 g
tarniny
Wodorotlenek –        70 g
sodu
Olejki eteryczne –    15 g (razem)
(cytrynowy / litsea cubeba)
oraz
1-1,5 łyżki stołowej startej skórki z cytryny
1-1,5 łyżki stołowej suszonych płatków tarniny

Receptura II – proste mydło bez oleju palmowego

Oliwa z oliwek –        175 g         |  35%
Olej kokosowy –        175 g         |  35%
Olej rzepakowy –         50 g         |  10%
Masło shea  –            100 g         |  20%

Napar z kwiatów –    145 g
tarniny
Wodorotlenek –           71 g
sodu
Olejki eteryczne –        15 g (razem)
(cytrynowy / litsea cubeba)
oraz
1-1,5 łyżki stołowej startej skórki z cytryny
1-1,5 łyżki stołowej suszonych płatków tarniny

Naturalne, wegańskie mydło z tarniną i skórką z cytryny

Wykonanie

Krok 1

Przygotowujemy napar z kwiatów tarniny. Można użyć własnoręcznie zebranych kwiatów, bądź kupić w sklepie zielarskim lub aptece suszony kwiat tarniny. Łyżkę, bądź dwie suszu zalewamy wrzątkiem i parzymy pod przykryciem, odcedzamy a następnie studzimy i wstawiamy do lodówki na kilka godzin, tak aby napar był zimny. Jeśli robicie mydło z rana, można zaparzyć herbatkę tarninową wieczorem i zostawić w lodówce na całą noc.

Krok 2

Zimny napar przelewamy do szklanego bądź plastikowego pojemnika, wsypujemy odmierzoną ilość wodorotlenku sodu i mieszamy (najlepiej w zlewie) aż do rozpuszczenia. Nie wdychamy oparów i nie nachylamy się nad zlewem podczas mieszania! Następnie, w pojemniku umieszczamy termometr i kontrolujemy temperaturę. Napar w reakcji z wodorotlenkiem sodu może wydzielać charakterystyczny zapach lekko stęchłej spalenizny (wiem, wiem jak to brzmi). Nie jest to powód do zmartwień, ten zapach ulotni się po jakimś czasie z mydła. Napar może lekko zmienić kolor, u mnie wygląda to tak:

Naturalne, wegańskie mydło z tarniną i skórką z cytryny
Ług sodowy – wodę zastąpiłam naparem z tarniny
Krok 3

Odmierzamy odpowiednią ilość olejów i maseł i podgrzewamy je, aż się całkowicie rozpuszczą (będą przejrzyste, a nie mętne). Drugim termometrem kontrolujemy przez cały czas temperaturę olejów. Kiedy zarówno oleje jak i roztwór ługu osiągną pożądaną przez nas temperaturę, wlewamy ług do olejów i mieszamy blenderem. Ponieważ moim zamierzeniem było zrobienie mydełka dwuwarstwowego,  wymieszałam składniki w nieco wyższej temperaturze (około 48-45 stopni C) tak, żeby masa mydlana nie zastygła od razu.

Krok 4

Po wstępnym wymieszaniu składników dodajemy olejki eteryczne. Ja dodałam olejek cytrynowy i litsea cubeba.

Krok 5

Mieszamy olejki aż do osiągnięciu przez masę mydlaną konsystencji budyniu i przystępujemy do dodania skórki z cytryny oraz suszonych kwiatów tarniny.

Naturalne, wegańskie mydło z tarniną i skórką z cytryny
Dodajemy skórkę z cytryny i tarninę

Na tym etapie mamy dwie opcje. Pierwsza to dodanie tarniny i skórki cytrynowej do całej masy. Mydło będzie wtedy miało jednolity kolor i fakturę. Można też podzielić mydło na dwie części tak, aby w rezultacie powstały dwie warstwy. W tym celu, najpierw wlewamy połowę masy mydlanej do foremki, a następnie do pozostałej części masy wsypujemy cytrynę i tarninę.

Naturalne, wegańskie mydło z tarniną i skórką z cytryny

Krok 6

Mieszamy i wylewamy ostrożnie na pierwszą warstwę, znajdującą się w foremce.

Naturalne, wegańskie mydło z tarniną i skórką z cytryny

Krok 7

Foremkę z mydłem zawijamy w folię spożywczą, otulamy ręcznikiem i odstawiamy na 12-24 godziny w bezpieczne miejsce, najlepiej gdzieś wysoko, poza zasięgiem dzieci i zwierząt. Po całej operacji myjemy naczynia. Nie spłukujemy masy mydlanej w zlewie – w ekstremalnym przypadku może zastygnąć i zatkać rury, dlatego warto najpierw usunąć jej resztki z naczyń. Ja usuwam ją ręcznikiem papierowym.

Po wyciągnięciu z foremki mydełko ma, jak widać, dwie warstwy – dolną, gładką i delikatną oraz górną, lekko peelingującą z drobinkami tarniny i skórki cytrynowej. Proces saponifikacji spowodował zmianę koloru – z bladożółtego mydło zrobiło się kremowe.

Naturalne, wegańskie mydło z tarniną i skórką z cytryny

  • Kroimy mydło i odstawiamy w suche i przewiewne miejsce na około 6-8 tygodni.

Naturalne, wegańskie mydło z tarniną i skórką z cytryny

*Mydła z podanych przeze mnie przepisów mogą się różnić między sobą właściwościami z uwagi na inne oleje, które zostały użyte w nich użyte.
** Olejki eteryczne są opcjonalne. Mydło wyjdzie i bez nich, po prostu nie będzie pachniało. Bezzapachowe mydło to opcja dla alergików.