Scrub cukrowy z płatkami pelargonii i olejkiem geraniowym

scrub cukrowy z płatkami pelargonii

Dziś znów scrub do ciała, który w łatwy sposób można wykonać w warunkach domowych, a ponieważ ma piękny różowy kolor, jest bardzo efektowny, cieszy oczy i daje wizualnego kopa przy porannym prysznicu. Kilka postów wcześniej, przy okazji scrubu bzowego, wspominałam o książce Jan Berry, w której znalazłam ten fantastyczny pomysł by ucierać płatki kwiatów z cukrem. W niektórych przypadkach warto to robić dla ich zapachu, w niektórych dla pięknego koloru – tak jak w przypadku pelargonii.

Jan w swoim przepisie poleca ucierać płatki piwonii (te najbardziej czerwone), które można zastąpić płatkami goździka kamiennego bądź czerwonej róży. Mi wpadły w oko pelargonie, te zwykłe rabatowe pelargonie w kolorze czerwonym, na które w moich stronach mówi się „krakowiaki”. Płatki pelargonii nadają cukrowi piękny kolor, który nie blednie, ani nie brązowieje z czasem.

Przepis na scrub cukrowy z płatkami pelargonii i olejkiem geraniowym:

Składniki:

  • garstka płatków czerwonej bądź ciemnoróżowej pelargonii (około 5-7 gramów)
  • około 100 gramów cukru
  • około 30 gramów (jakieś 3 łyżki stołowe) ulubionego olejku (może być jakikolwiek lekki olej: słonecznikowy, migdałowy, morelowy)
  • 3-4 krople olejku geraniowego i mandarynkowego

 

scrub cukrowy z płatkami pelargonii

Wykonanie:

Krok 1

Odmierzamy składniki. Płatki pelargonii oddzielamy od łodygi. W scrubie nie powinny znaleźć się żadne zielone części rośliny.

scrub cukrowy z płatkami pelargonii

Krok 2

Cukier i płatki pelargonii umieszczamy w rozdrabniaczu kuchennym i ucieramy, aż wszystkie składniki będą miały taką samą teksturę. Płatki pelargonii powinny być dobrze roztarte.

scrub cukrowy z płatkami pelargonii

Krok 3

Utarty cukier umieszczamy na papierze i zostawiamy do przeschnięcia na 1- 2 dni. U mnie wystarczył jeden dzień. Jeżeli cukier zbije się w grudy, trzeba go ponownie umieścić w rozdrabniaczu i rozbić aż będzie sypki.

scrub cukrowy z płatkami pelargonii

Krok 4

Do przeschniętego cukru dodajemy olej i mieszamy go z cukrem.

scrub cukrowy z płatkami pelargonii

Krok 5

Dodajemy olejek eteryczny i mieszamy aż będzie równo rozprowadzony.

scrub cukrowy z płatkami pelargonii

Krok 6

Gotowy scrub umieszczamy w słoiczku bądź zamykanym pojemniku. Wytrzyma kilka miesięcy, ale ważne, żeby nie dostała się do niego woda.

Dajcie znać jak Wam poszło robienie tego scrubu. Komentarze zawsze mile widziane. 🙂

P.S. Teraz zaczyna się sezon na różę. Tę różę, którą można nie tylko utrzeć na konfiturę, ale i zrobić z niej scrub do ciała. Polecam, bo pachnie obłędnie.