Świąteczne choinki – przepis na mydło solne

mydło solne

Dziś będzie świątecznie, zielono i czerwono, bo Święta tuż za pasem, a prezenty same się nie zrobią. 🙂 Ale można im w tym pomóc. Na przykład zrobić mydło solne w kształcie choinki, które pachnie cynamonem i goździkami. Czy ktoś się z takiego prezentu nie ucieszy?

Jak zrobić zielone mydło solne?

Jak zrobić mydło solne i czym się ono charakteryzuje pisałam już wcześniej. Jeżeli jesteście zupełnie zieloni w tym temacie zerknijcie na te posty, bo jest tam sporo przydatnych informacji.

Poprzedni przepis na mydło solne zawierał różową sól himalajską, natomiast w poniższym użyłam zwykłej, białej soli (morskiej), ale dodałam do niej zielony pigment. Udało mi się uzyskać delikatny pastelowo-miętowy odcień zieleni. Kiedyś, w czasie zakupów w Tesco natknęłam się na silikonową foremkę do ciastek w kształcie choinek. Co prawda jest wykonana z kiepskiego, uginającego się silikonu, ale w sam raz nadaje się do mydła solnego.

mydło solne

Generalnie, mydło solne warto robić w osobnych bądź dzielonych foremkach, zwłaszcza jeżeli zależy nam na ładnym wyglądzie. Przy wyjmowaniu takiego mydła z tradycyjnych foremek, bądź krojeniu go, łatwo można je ukruszyć, a nawet złamać. O ile mi samej takie lekko zmaltretowane mydło nie przeszkadza, to jednak sporo ludzi zwraca uwagę na estetykę wykonania. Zwłaszcza jeżeli mydło ma być prezentem.

Ale jeśli nie macie wymyślnych foremek wystarczy po prostu uważnie i delikatnie obchodzić się z mydłem. Ponieważ zostało mi sporo masy mydlanej po wlaniu jej do foremek-choinek, resztę przelałam do tradycyjnej formy, pokroiłam i takie mydło też daje radę:

mydło solne

Przepis na mydło solne w kolorze zielonym:

Ten przepis na mydło solne jest bardzo prosty i składa się tylko z jednego oleju. Mydło zawiera 100% oleju kokosowego (500 g) i 500 gramów soli. Ma 20% przetłuszczenia.

Receptura:

  • Olej kokosowy             500 g |  100%

 

  • Woda destylowana              190 g
  • Wodorotlenek  sodu             73 g

Dodatkowo:

  • Sól                                         500 g
  • Zielony barwnik                    1,5 łyżeczki

Zapach:

  • Olejek cynamonowy
  • Olejek goździkowy
  • Olejek z drzewa herbacianego
  • Olejek z cytryny/bergamotki/pomarańczy
  • Opcjonalnie: olejek eukaliptusowy

Uwaga: jeśli robisz mydło po raz pierwszy przeczytaj najpierw o sprzęcie do tego potrzebnym i bezpieczeństwie.

Wykonanie:

Krok 1

Odmierzamy 500 gramów oleju kokosowego i podgrzewamy go w garnku ze stali nierdzewnej aż do rozpuszczenia. Można go też podgrzać w kuchence mikrofalowej.

Kiedy olej się rozpuści, studzimy go lekko jeśli zachodzi taka potrzeba. U mnie w momencie łączenia z ługiem sodowym temperatura oleju kokosowego wynosiła jakieś 28 stopni C. Olej można studzić umieszczając garnek w zlewie z zimną wodą.

Krok 2

Odmierzamy wodę, najlepiej destylowaną i wlewamy ją do żaroodpornego naczynia szklanego bądź plastikowego. Następnie, najlepiej w plastikowym pojemniczku, odmierzamy wodorotlenek sodu, po czym wsypujemy go do pojemnika z wodą. Nie na odwrót!

W przypadku szklanego naczynia, warto na wszelki wypadek umieścić je w zlewie. W razie pęknięcia ług wyleje się tam, a nie na blat czy podłogę. Mieszamy obie substancje aż do rozpuszczenia wodorotlenku sodu i powstania jednolitej cieczy bez grudek i osadu.
W trakcie tej operacji nie nachylamy się nad naczyniem i nie wdychamy oparów wodorotlenku! Pojemnik z ługiem zostawiamy do przestudzenia. Temperatura ługu powinna być zbliżona do temperatury olejów.

Krok 3

Odmierzamy olejki eteryczne.

przepis na mydło solne

Krok 4

Odmierzamy 500 gramów soli…

przepis na mydło solne

i mieszamy ją z zielonym barwnikiem.

przepis na mydło solne

przepis na mydło solne

Krok 5

Wlewamy przestudzony ług sodowy do oleju kokosowego, delikatnie mieszamy blenderem (można to zrobić za zasadzie blendowania pulsacyjnego). Po uzyskaniu lekkiego zagęszczenia, wlewamy olejki eteryczne i mieszamy. W kompozycji zapachowej użyłam olejku cynamonowego i goździkowego, ale w bardzo niedużej ilości (około 1 grama). Może się zdarzyć, że te olejki dodane w dużej ilości przyspieszą zastyganie mydła. Dlatego należy obserwować mydło.

Krok 6

Do lekko zagęszczonego, ale wciąż płynnego mydła wsypujemy sól i mieszamy – można blenderem, można łyżką.

przepis na mydło solne

Krok 7

Po wymieszaniu masy mydlanej z solą, przelewamy mydło do formy.

przepis na mydło solne

Krok 8

Foremkę odstawiamy bez przykrywania w jakieś mało dostępne dla dzieci i zwierząt miejsce na jakieś 2 godziny. Mydło z tego przepisu zastygało dwie i pół godziny, ale różnie to bywa, trzeba je po prostu obserwować. Po tym czasie można je wyciągnąć (i pokroić, jeśli jest robione w tradycyjnej, prostokątnej formie) a następnie odstawić do leżakowania i schnięcia na 3-4 tygodnie.

przepis na mydło solne

Jeśli macie pytania piszcie w komentarzach. Udanego zmydlania i samych trafionych prezentów pod choinką! 🙂