Nastała jesień, więc robimy mydło z rokitnikiem! To fantastyczna roślina o pięknych żółtych owocach, które bogate są w witaminy, zwłaszcza witaminę C, antyoksydanty oraz mikroelementy. Choć kwaśne, świetnie nadają się na dżemy, galaretki i soki. Z nasion wytwarza się też olej rokitnikowy, o przepięknym, pomarańczowoczerwonym kolorze.


I właśnie z tymże olejem, a także sokiem z rokitnika, postanowiłam zrobić mydło. Olej z rokitnika nie należy do najtańszych, oj nie, ale dobra wiadomość jest taka, że wcale nie trzeba go dużo, żeby uzyskać ciekawe efekty kolorystyczne w mydle. Resztę oleju można spożyć, z pożytkiem dla organizmu.
To co mnie najbardziej interesowało, to optymalna ilość oleju rokitnikowego, jakiej warto się trzymać. Ciekawiło mnie też, czy olej i sok dadzą taki sam efekt kolorystyczny. Ogółem zrobiłam więc 3 mydła: mydło z olejem z rokitnika 10%, mydło z olejem z rokitnika 4% i mydło z sokiem rokitnikowym, które podzieliłam na dwie części. Jedna część mydła z sokiem przeszła fazę żelową, a druga nie. Efekty możecie podziwiać (bądź nie 🙂) poniżej.
Jak widać, mydło z 10% oleju z rokitnika jest najbardziej pomarańczowe i w porównaniu do mydła z 4%, ma dużo bardziej intensywny odcień. Mydło 4% jest jaśniejsze i bardziej żółte niż pomarańczowe.
Z kolei mydła z sokiem nie nabrały tak pięknego koloru. Mydło, które przeszło fazę żelową zbrązowiało, natomiast mydło, które nie weszło w żel, przybrało odcień ziemistej, zgaszonej żółci.
Warto odnotować, że mydła z olejem rokitnikowym mogą na początku produkować żółtą pianę. Z czasem powinna ona robić się coraz bielsza, ale trzeba pamiętać, że olej z rokitnika ma naprawdę sporą moc. Wystarczy niewielka ilość, żeby zabarwić mydło. Z tego powodu nie należy przesadzać z jego ilością. Może to skutkować plamieniem mydła i mocno żółtą pianą. Co ciekawe, mydło z sokiem pieni się na biało i nie plami.
Mydło z rokitnikiem – przepisy
Poniżej znajdziesz 3 przepisy na mydła z rokitnikiem. Jeśli robisz mydło po raz pierwszy poczytaj najpierw o sprzęcie do tego potrzebnym i bezpieczeństwie.
Przepis na mydło z 10% oleju z rokitnika
Tłuszcze:
- Olej ryżowy – 225 gramów (45%)
- Olej kokosowy – 165 gramów (33%)
- Olej z rokitnika – 50 gramów (10%)
- Masło kakaowe – 35 gramów (7%)
- Olej rycynowy – 25 gramów (5%)
Ług:
- NaOH – 71 gramów
- Woda – 145 gramów
Przepis na mydło z 4% oleju z rokitnika
Tłuszcze:
- Olej kokosowy – 150 gramów (30%)
- Oliwa z oliwek – 140 gramów (28%)
- Olej ryżowy – 125 gramów (25%)
- Masło kakaowe – 35 gramów (7%)
- Olej rycynowy – 30 gramów (6%)
- Olej z rokitnika – 20 gramów (4%)
Ług:
- NaOH – 70 gramów
- Woda – 143 gramy
Przepis na mydło z sokiem z rokitnika
Tłuszcze:
- Oliwa z oliwek – 185 gramów (37%)
- Olej kokosowy – 150 gramów (30%)
- Olej ryżowy – 100 gramów (20%)
- Masło kakaowe – 40 gramów (8%)
- Olej rycynowy – 25 gramów (5%)
Ług:
- NaOH – 70 gramów
- Woda – 73 gramy
- Sok z rokitnika – ok. 95 gramów
UWAGA: W tym przepisie, 70 gramów wodorotlenku sodu wsypujemy do 73 gramów wody, mieszamy, aby powstał ług i wlewamy do olejów. Następnie, w fazie śladu, dodajemy sok z rokitnika i mieszamy go z masą mydlaną. Nie polecam w całości zastępować wody sokiem z rokitnika, ponieważ sok brązowieje pod wpływem NaOH.
Jeśli chcesz zobaczyć krok po kroku cały proces robienia mydła, polecam mój kanał na Youtube:
Wesołego zmydlania i samych udanych mydeł!