Moje eksperymenty z roślinami barwierskimi trwają w najlepsze 😀. Dzięki sproszkowanemu korzeniowi rabarbaru himalajskiego (rabarbar emoda) udało mi się w naturalny sposób zrobić mydło w odcieniu czerwieni. W porównaniu do mydła z kobylakiem, to mydło ma dużo bardziej intensywną i głęboką barwę.
Rabarbar himalajski (rheum australe) jest krewnym naszego rabarbaru, należy do rodziny rdestowatych i rośnie głównie w Indiach i Nepalu. Ta część rośliny, którą wykorzystuje się jako barwnik, to bynajmniej nie łodyga, jak można by na pierwszy rzut oka stwierdzić, ale korzeń. I to właśnie sproszkowany korzeń pod wpływem NaOH nadaje mydłu taki żywy odcień. O dziwo, sam korzeń jest żółty, podobnie jak korzeń wyżej wspomnianego kobylaka.
Jak zrobić czerwonoróżowe mydło z rabarbarem himalajskim
Aby zrobić mydło z rabarbarem, najpierw należy zmacerować sproszkowany korzeń rabarbaru w dowolnym oleju. Ja użyłam oliwy z oliwek. Chciałam, żeby macerat oliwny stanowił ponad 50% wszystkich użytych tłuszczów, ponieważ zależało mi na żywym kolorze i obawiałam się, że mniejsza ilość maceratu sprawi, że kolor mydła będzie niezadowalający.
Do zrobienia maceratu można oczywiście użyć innego oleju, a także zastosować inne proporcje, jednak mydło może mieć wtedy inny odcień, mniej lub bardziej intensywny.
Jak zrobić macerat ze sproszkowanym korzeniem rabarbaru:
Aby zrobić macerat na mydło z 500 gramów olejów, potrzebujesz:
- 300 gramów oliwy z oliwek
- 3 pełne łyżki sproszkowanego korzenia rabarbaru himalajskiego
- wyparzony słoik
- wolnowar lub naczynie z ciepłą wodą
Sproszkowany korzeń zalewamy oliwą, a słoik umieszczamy w wolnowarze lub naczyniu z gorącą wodą (do 50-60 stopni) na około 4-5 godzin. Można też odstawić słoik z maceratem na tydzień aby jeszcze „naciągnął” zanim zrobimy mydło. Następnie cedzimy macerat przez gazę, tak aby jak najmniej drobinek znalazło się w mydle.
Jak zrobić mydło z rabarbarem himalajskim
Mydło nie zawiera oleju palmowego. Przetłuszczenie wynosi 5%. Waga olejów to 500 gramów. Macerat z rabarbaru stanowi 53% wagi wszystkich olejów.
Jeśli robisz mydło po raz pierwszy poczytaj najpierw o sprzęcie do tego potrzebnym i bezpieczeństwie.
Polecam też mój zupełnie DARMOWY kurs „Jak zrobić domowe mydło”:
Przepis na czerwonoróżowe mydło z rabarbarem
Kilka słów na koniec
Mam nadzieję, że podobał Ci się mój post o tym jak naturalnie zrobić czerwonoróżowe mydło. 🙂 Pewnie nie jest to moje ostatnie słowo w kwestii roślin barwierskich, mam jeszcze kilka na oku. I przyznam, że mimo, iż widziałam różne zmiany i przeobrażenia kolorów pod wpływem ługu, mydło z rabarbarem bardzo mnie zaskoczyło. Udało mi się uzyskać naprawdę intensywny róż, który wpada w czerwień. Już na etapie masy widać było, że kolor się wyraźnie zmienił:
Jedynym mankamentem zdaje się być lekko żółtawa piana jaką wytwarza mydło, ale myślę, że z czasem zrobi się bardziej biała.
Proszek z rabarbaru himalajskiego (himalayan rhubarb) kupiłam w sklepie Anne Georges. Przesyłka szła jakiś miesiąc. Możesz też użyć proszku z innej odmiany rabarbaru. Być może kolor mydła będzie się nieco różnił, ale wciąż powinien być to róż.
Wesołego zmydlania i samych udanych mydeł!