Czy warto zrobić macerat z koniczyny? No pewnie! Koniczyna to jedna z najbardziej pospolitych i łatwo dostępnych roślin, która rośnie dosłownie wszędzie.
Często jest niedoceniana i traktowana jak chwast, a zawiera saponiny, fitosterole, garbniki, a przede wszystkim izoflawony, które zbliżone są budową do estrogenów. Dlatego też preparaty z koniczyny poleca się jako środki łagodzące skutki menopauzy. Niektóre badania sugerują, że izoflawony z czerwonej koniczyny są skuteczne w niwelowaniu starzenia się skóry wywołanego niedoborem estrogenów.
W medycynie ludowej maści z koniczyny stosowano na egzemę, wysypki czy łuszczycę. Domowy tonik z koniczyny można stosować do przemywania skóry. A macerat z koniczyny można wykorzystać do zrobienia wielu domowych kosmetyków takich jak maści, kremy, masełka no i mydła, rzecz jasna. 🙂
Jak zrobić macerat z koniczyny
Składniki i sprzęt:
- 1-2 garści kwitu koniczyny czerwonej
- około 250-300 gramów oleju ryżowego
- rondel z ciepłą wodą lub wolnowar
- naczynie lub słoik żaroodporny
- słoik do przechowywania maceratu
Wykonanie:
Krok 1: Kwiat koniczyny czerwonej zbieramy w suchy, pogodny dzień, a następnie kładziemy na papierze do pieczenia, aby pozbyć się nadmiernej wilgoci oraz owadów.
Krok 2: Po około 24 godzinach umieszczamy koniczynę w słoiku i zalewamy ją olejem ryżowym.
Krok 3: Umieszczamy słoik w rondlu z gorącą wodą lub w wolnowarze i podgrzewamy przez 1-2 godziny w temperaturze oscylującej w granicach 40-50 stopni Celsjusza.
Krok 4: Odcedzamy macerat przy pomocy sitka lub gazy i umieszczamy go w docelowym pojemniku, a następnie chowamy do lodówki. Macerat przechowujemy do kilku tygodni.
Udanego macerowania!