Przepis na mydło z korzeniem mydlnicy jest na tyle prosty i łatwy, że jego zrobienie nie powinno przysporzyć problemów nawet początkującym mydlarzom.
Mydlnica – (nie)pospolita roślina
Mydlnica to popularna w Polsce roślina, którą często można spotkać przy drogach, rowach, czy podmokłych łąkach. Ma piękny, intensywny zapach i delikatne kwiatuszki, ale prawdziwa moc drzemie w jej korzeniach.
Obecne w nich saponiny (substancje, które mają zdolność obniżania napięcia powierzchniowego roztworów wodnych) to główny powód, dla którego roślina wykorzystywana była jako substytut mydła. W odwarze prano i odtłuszczano wełnę, myto włosy (zwłaszcza przetłuszczające się i ze skłonnością do łupieżu), oraz używano do pielęgnacji cery trądzikowej i wrażliwej.*
Jak łatwo zauważyć odwar z korzenia mydlnicy świetnie się pieni. Samo przelanie go z jednego naczynia do drugiego dało taki efekt:
Korzeń mydlnicy można kupić w sklepie zielarskim, ale również wykopać własnoręcznie. Najlepiej zrobić to jesienią bądź wczesną wiosną. Wykopujemy 2-3 letnie rośliny, oczyszczamy (staramy się nie płukać zbyt mocno) i kroimy na mniejsze części. Suszymy w temp. do 40 stopni. Po wysuszeniu, zewnętrzna część korzenia powinna być brunatna, natomiast środek powinien być biały z pomarańczowym rdzeniem.**
Jak zrobić odwar i proszek z korzenia mydlnicy
W mydle użyłam zarówno odwaru jak i zmielonego korzenia mydlnicy. Odwarem zastąpiłam wodę, natomiast część korzenia zmieliłam na proszek w młynku do kawy. Dodanie proszku jest opcjonalne i jeśli chcesz, możesz pominąć ten krok.
Odwar – około 30 gramów korzenia mydlnicy zalewamy 2 szklankami wody i gotujemy około 20 minut. Do mydła użyłam około 200 gramów odwaru (niecałą szklankę), można więc zmniejszyć proporcje.
Proszek– 2 łyżki korzenia mydlnicy umieszczamy w młynku do kawy i mielimy do uzyskania bardzo drobnego proszku. Proszek możemy przesiać np. przez bardzo drobne sitko, jeśli zauważymy niezmielone fragmenty korzenia.
Jak zrobić mydło z korzeniem mydlnicy
Poniżej znajdziesz instrukcje jak zrobić mydło z korzeniem mydlnicy.
Odwar z korzenia mydlnicy nadaje mydłu żółtobrązowy odcień. Ług sodowy na bazie odwaru może początkowo brzydko pachnieć, ale ten zapach nie utrzymuje się w mydle długo. Zazwyczaj znika w przeciągu kilku dni.
Mydło nie zawiera oleju palmowego. Przetłuszczenie wynosi 5%. Stężenie ługu to około 33%.
Waga mydła przed schnięciem to około 1000 gramów. Waga olejów to 700 gramów. Wymiary silikonowej foremki:
- 253 mm długości
- 60 mm szerokości
- 70 mm wysokości
Jeśli robisz mydło po raz pierwszy poczytaj najpierw o sprzęcie do tego potrzebnym i bezpieczeństwie.
Polecam też mój zupełnie DARMOWY kurs „Jak zrobić domowe mydło”:
Przepis na mydło z korzeniem mydlnicy
Korzystałam z :
*”Zioła z apteki natury”, Teresa Wielgosz, str. 115.
**”Zioła z apteki natury”, Teresa Wielgosz, str. 115.
Wesołego zmydlania!