Bardzo lubię mydła z glinkami, bo świetnie oczyszczają twarz, włosy i ciało. Glinki są też o tyle ciekawe, że można je potraktować jako naturalne barwniki. I choć kolory uzyskane dzięki glinkom w większości przypadków nie są zbyt intensywne i nasycone, to moim zdaniem takie mydła, choć nieco surowe z wyglądu, są urocze.
Mydło ze złotą glinką brazylijską i francuską glinką różową, to dość łagodne mydło oczyszczające. O glince różowej pisałam w poście o mydle z pieprzykiem, natomiast złota glinka brazylijska to moje najnowsze odkrycie.
Złota/ żółta glinka brazylijska
Złota glinka brazylijska, jak sama nazwa wskazuje, ma żółty kolor, o złotawym, słonecznym odcieniu. Jest to glinka, która dobrze sprawdzi się w przypadku cery suchej i wrażliwej, gdyż jest dość łagodna. Jej zdolność do absorpcji sebum nie jest aż tak duża jak w przypadku innych glinek brazylijskich.

Złota glinka brazylijska uważana jest za kosmetyk chroniący skórę przed starzeniem się z uwagi na dużą zawartość krzemu, magnezu, selenu. Podobno minerały w niej zawarte wpływają pozytywnie na tworzenie kolagenu, czyli białka odpowiedzialnego za elastyczność skóry. Ile w tym prawdy, nie wiem. Wiem natomiast, że moja sucha skóra bardzo złotą glinkę lubi. A skoro tak, to czemu by nie dodać jej do mydła?

Jak zrobić mydło z glinką brazylijską i francuską
Mydło jak widać jest dwukolorowe i efekt ten uzyskujemy dzieląc masę mydlaną na dwie części (nie muszą być idealnie równe) i dodając do każdej części inną glinkę. Glinki warto wcześniej rozrobić z wodą, dzięki temu uzyskamy jednolity kolor bez grudek i mieszanie będzie łatwym procesem.
Pół łyżki stołowej glinki mieszamy z łyżką (lub odrobinę więcej) wody, tak aby nie było żadnych grudek. Nie ma potrzeby odejmować użytej tu wody od ogólnej ilości wody w mydle.
Mydło ma 5% przetłuszczenia i zawiera masło z awokado. Dzięki zawartości oleju rycynowego dość dobrze się pieni i może być używane jako mydło do włosów. Zapach cynamonowo-mandarynkowy przypomina nieco zapach gumy do żucia Big Red. 🙂 Wiem, wiem. Znów cynamon. Ale co ja zrobię, że tak kocham zapach cynamonu?
W razie braku olejów i maseł z tego przepisu mydło można zrobić na bazie innego przepisu i połączyć z glinkami.

Przepis na mydło z glinką brazylijską i francuską
Receptura
- Oliwa z oliwek 250 g | 50%
- Olej kokosowy 150 g | 30%
- Masło shea 50 g | 10%
- Olej rycynowy 25 g | 5%
- Masło awokado 25 g | 5%
- Woda (najlepiej destylowana) 131 g
- Wodorotlenek sodu 71 g
Oraz
- Złota glinka brazylijska ok. pół łyżki stołowej
- Różowa glinka francuska ok. pół łyżki stołowej
Zapach:
- olejek mandarynkowy 5 g
- olejek grejpfrutowy 6 g
- olejek cynamonowy 3 g
- olejek petitgrain (opcjonalnie) 1 g
Wykonanie:
Krok 1: odmierzamy oleje i rozpuszczamy je
Krok 2: odmierzamy wodę, wodorotlenek sodu i wsypujemy wodorotlenek do wody (nie na odwrót) i studzimy (u mnie około 28-30 stopni)
Krok 3: w czasie studzenia olejów i ługu mieszamy obie glinki z wodą (w osobnych pojemniczkach)
Krok 4: łączymy ług sodowy z olejami, mieszając delikatnie szpatułką i blenderem (można pulsacyjnie)
Krok 5: wlewamy olejki eteryczne i mieszamy bardzo delikatnie, tak aby uzyskać jedynie lekkie zagęszczenie
Krok 6: Dzielimy masę mydlaną na 2 części, do każdej części dodajemy rozmieszane z wodą glinki i mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji i konsystencji budyniu
Krok 7: wlewamy część masy z glinką brazylijską do foremki, a następnie nakładamy na nią część masy z glinką francuską
Krok 8: foremkę odstawiamy na co najmniej 24 godziny, po czym wyjmujemy mydło i kroimy
Krok 9: odstawiamy mydło do przesuszenia na 4-6 tygodni
Uwaga: olejek cynamonowy może przyspieszać zastyganie masy mydlanej.
Powyższy opis wykonania jest opisem skróconym. Jeśli robisz mydło po raz pierwszy, lub chcesz znać więcej szczegółów, zajrzyj do posta z mydłem z mniszka lekarskiego. Z wyjatkiem dzielenia masy mydlanej, które jest opisane powyżej, procedury wykonania obu mydeł są bardzo podobne.
Jak zwykle życzę wszystkim udanego zmydlania i samych ekscytujących mydlanych doświadczeń.