Masz tłustą skórę bądź trądzik? Ten wpis jest dla Ciebie. Być może to właśnie mydło z węglem aktywowanym będzie remedium na Twoje kłopoty.
Węgiel aktywowany – właściwości
Węgiel aktywowany czy też aktywny znany jest głównie jako środek na biegunkę czy zatrucie pokarmowe, ma bowiem właściwości absorbujące, zbiera wszystkie toksyny i bakterie i pozwala nam się łatwiej ich pozbyć z organizmu.
W kosmetyce węgiel aktywowany robi furorę właśnie dzięki tym właśnie właściwościom absorbującym. Jest polecany głownie do skóry tłustej i trądzikowej ponieważ oczyszcza i wchłania nadmiar sebum (łoju skórnego).
Teoretycznie powinien być stosowany z umiarem w przypadku cery suchej, ale ja nigdy nie zauważyłam u siebie przesuszenia skóry czy jakichkolwiek negatywnych efektów moich własnoręcznie zrobionych kosmetyków z węglem, a jestem właścicielką wybitnie suchej skóry. I mimo tego lubię używać mydła z węglem, bo mam wrażenie, że moja skóra jest po nim dobrze oczyszczona i lekko rozjaśniona.
Jak zrobić mydło z węglem aktywowanym?
Poniżej znajdziesz 2 przepisy na mydło z węglem aktywowanym i olejem ryżowym. W obu przepisach przetłuszczenie wynosi standardowe 5%. Oznacza to, że 5 procent olejów użytych do zrobienia mydła nie uległo saponifikacji (zmydleniu). Dzięki temu mydło jest delikatne i nie wysusza skóry tak jak agresywne środki myjące.
W pierwszym przepisie oliwę zastąpił olej ryżowy, który ma właściwości nawilżające, zawiera sporo witaminy E, a jednocześnie jest lekki i nawet w przypadku skóry tłustej nie powinien wpływać negatywnie na jej kondycję.
Drugi przepis nie zawiera oleju palmowego. Jeśli z jakichś powodów nie używasz tego tłuszczu, to ten przepis jest właśnie dla Ciebie.
Przy robieniu mydła ważne jest zachowanie środków ostrożności, dlatego jeśli robisz mydło po raz pierwszy, zajrzyj najpierw tu i tu.
Polecam też mój zupełnie DARMOWY kurs „Jak zrobić domowe mydło”:
Przepis na mydło z węglem aktywnym
Jeżeli mydło jest przeznaczone do cery tłustej czy trądzikowej warto użyć olejków, które mają właściwości antybakteryjne, jak na przykład olejek z drzewa herbacianego, bergamotki, trawy cytrynowej czy oregano. Jeśli zupełnie nie wiesz jak łączyć olejki, zajrzyj do tego posta. Znajdziesz tam tabelkę z podstawową charakterystyką olejków eterycznych.
Jeśli chodzi o olejki zapachowe, też oczywiście mogą być dodane do mydła, jednak w przeciwieństwie do olejków eterycznych nie wykazują one żadnych właściwości dobroczynnych dla skóry więc niespecjalnie na cokolwiek pomogą.
A tak wygląda gotowe mydło z węglem aktywnym w formie:
W zależności od tego ile węgla dodamy, mydło wyjdzie nam ciemnoszare, grafitowe bądź mocno czarne. Nie należy przesadzać z ilością węgla. Ja nigdy nie dodaję więcej niż 1-1,5 łyżki stołowej (płaskiej) na pół kilo olejów. Zbyt duża ilość może dać czarną pianę i brudzić umywalkę. I o ile węgiel mocno brudzi w postaci sypkiej, przy umiarkowanej jego ilości (0,5-1 łyżki) piana w mydle ma raczej białe bąbelki i wygląda tak:
Udanego zmydlania zarówno mydła z węglem jak i innych mydeł!