Schyłek lata to najlepszy moment na robienie mydła z nawłocią, bo w tym okresie jest jej prawdziwe zatrzęsienie na polach, ugorach, a nawet przy drogach. Nietrudno ją dostrzec, bo jej żółte wiechy pojawiają się akurat wtedy, kiedy większość roślin zakończyła już kwitnienie.
Nawłoć kanadyjska to w Polsce gatunek inwazyjny. Bardzo się ostatnimi czasy rozplenił i powoli wypiera naszą rodzimą nawłoć pospolitą. Ale oprócz bycia chwastem, nawłoć ma też całkiem sporo przymiotów.
Jest rośliną miododajną, a miód nawłociowy ma swoich gorących zwolenników. Jest też rośliną uznawaną przez medycynę ludową za leczniczą. Zawiera olejki eteryczne, garbniki, rutynę i kwercetynę. Przypisuje się jej właściwości przyspieszające gojenie drobnych ranek, skaleczeń czy otarć z uwagi na działanie antybakteryjne.
Nawłoć stosowano też przeciwko wysypkom, świądowi i wypryskom. W kosmetyce napar z nawłoci można stosować do rozjaśnienia cery, oczyszczania i ściągania porów.
Jak zrobić macerat i napar z nawłoci
Do zrobienia mydła użyłam maceratu z nawłoci jako jednego z tłuszczów bazowych. Zrobienie maceratu jest bardzo proste i sprowadza się do zalania świeżego bądź suszonego kwiatu nawłoci (około 3 garście lub do wypełnienia słoika) oliwą z oliwek. Nawłoć lubi sobie wypić trochę oliwy, więc polecam dać jej trochę więcej niż w przepisie (jakieś 270 gramów powinno wystarczyć). Pamiętaj, żeby słoik, w którym macerujesz był czysty, a najlepiej wyparzony.
Napar robimy z suszu nawłociowego. Jedną lub dwie garście suszonych kwiatów nawłoci zalewamy około 1 szklanką wrzącej wody i trzymamy pod przykryciem przynajmniej 20 minut. Następnie napar cedzimy, studzimy i schładzamy w lodówce. Tak przygotowanym naparem możemy zastąpić w mydle wodę.
Jeśli robisz mydło po raz pierwszy poczytaj najpierw o sprzęcie do tego potrzebnym i bezpieczeństwie.
Polecam też mój zupełnie DARMOWY kurs „Jak zrobić domowe mydło”:
Przepis na mydło z nawłocią
Obejrzyj cały proces robienia mydła z nawłocią na wideo:
Wesołego zmydlania!