Cynamon i pomarańcza to klasyczne zimowe połączenie. Taki zapach od razu przywodzi na myśl pyszne ciasto, ciepłą herbatę i kocyk podczas gdy za oknem zimno, śnieżnie bądź wietrznie. Żeby się porządnie rozgrzać w chłodny zimowy wieczór warto też wziąć kąpiel, zwłaszcza jeśli dodatkowo uprzyjemni ją aromatyczne mydło cynamonowe z nutką pomarańczy.
Jak zrobić mydło cynamonowe z nutką pomarańczy
Przepis zawiera masło kakaowe i masło mango, które uwielbiam, zarówno ze względu na zapach (masło kakaowe) jak i właściwości (oba masełka). Jeśli jednak nie macie pod ręką tych dwóch maseł, mydło można oprzeć na innych, prostszych przepisach. Jednym z takich właśnie prostych przepisów, który zawiera bardziej dostępne oleje, jest mój wiosenny przepis na mydło z mniszkiem lekarskim. Sprawdzi się, jeśli nie masz masła mango i kakaowego, lub ich kupno chwilowo nie wchodzi w grę.
Zapach to kombinacja pomarańczy, cynamonu i olejku petitgrain, który przełamuje słodycz pomarańczy i wprowadza gorzkawą nutkę do kompozycji. Bardzo lubię ten olejek, ale mariaż samej pomarańczy z cynamonem też jest całkiem udany, więc nie martwicie się, jeśli nie macie olejku petitgrain pod ręką.
UWAGA: Zarówno cynamon jak i olejek cynamonowy mogą działać drażniąco na wrażliwą skórę, lub powodować reakcję alergiczną, dlatego najpierw przetestuj cynamon na małym skrawku skóry. JEŻELI PODEJRZEWASZ LUB WIESZ, ŻE SPROSZKOWANY CYNAMON CIĘ PODRAŻNI NIE DODAWAJ GO DO MYDŁA I CAŁKOWICIE POMIŃ TEN KROK!
Również z olejkiem cynamonowym nie należy przesadzać i należy używać go w bardzo małych ilościach. Jeżeli chcesz przetestować działanie olejku cynamonowego na Twoją skórę, nie stosuj go bezpośrednio, tylko rozcieńcz np. w oliwie z oliwek lub innym oleju.
Do mydła dodałam też sproszkowaną skórkę z pomarańczy, ale jeżeli jej nie masz, ten krok spokojnie można pominąć.
Mydło ma 5% przetłuszczenia, stężenie roztworu ługu sodowego to 38%. Nie zawiera oleju palmowego.
Przepis na rozgrzewające mydło cynamonowe z nutką pomarańczy

Receptura:
- Oliwa z oliwek 200 g | 40%
- Olej kokosowy 140 g | 28%
- Masło shea 75 g | 15%
- Masło kakaowe 50 g | 10%
- Masło mango 35 g | 7%
- Woda 115 g
- Wodorotlenek sodu 70 g
Opcjonalnie: zmielony cynamon – do 0,5 łyżeczki – w przypadku wrażliwej skóry lub alergii nie używaj sproszkowanego cynamonu!
Opcjonalnie: skórka pomarańczowa w proszku – 0,5-1 łyżki + starta skórka z pomarańczy do posypania mydła
Zapach:
- olejek pomarańczowy 11 g
- olejek cynamonowy 1-2 g
- olejek petitgrain 2 g (opcjonalnie)
Wykonanie:
Krok 1
Odmierzamy odpowiednią ilość olejów i podgrzewamy je w garnku ze stali nierdzewnej aż do rozpuszczenia. Oleje powinny być przejrzyste. Zazwyczaj wystarczy temperatura do 50 stopni Celsjusza. Oleje można też podgrzać w kuchence mikrofalowej.
Kiedy oleje się rozpuszczą, studzimy je lekko jeśli zachodzi taka potrzeba. W przypadku tego mydła, temperatura olejów w momencie łączenia z ługiem sodowym wynosiła u mnie około 30 stopni.
Krok 2
Odmierzamy wodę i wlewamy ją do żaroodpornego szklanego bądź plastikowego naczynia. Następnie, najlepiej w plastikowym pojemniczku, odmierzamy podaną ilość wodorotlenku sodu, po czym wsypujemy go do pojemnika z wodą. Nie na odwrót!
W przypadku szklanego naczynia, warto na wszelki wypadek umieścić je w zlewie. W razie pęknięcia ług wyleje się tam, a nie na blat czy podłogę. Mieszamy obie substancje aż do rozpuszczenia wodorotlenku sodu i powstania jednolitej cieczy bez grudek i osadu.
W trakcie tej operacji nie nachylamy się nad naczyniem i nie wdychamy oparów wodorotlenku! Pojemnik z ługiem zostawiamy do przestudzenia. Temperatura ługu powinna być zbliżona do temperatury olejów.
Krok 3
Do olejów wsypujemy cynamon (opcjonalnie) i sproszkowaną skórkę z pomarańczy (opcjonalnie) i mieszamy tak, żeby nie utworzyły się grudki i kluchy.



Krok 4
Do przestudzonych olejów wlewamy ług sodowy i mieszamy blenderem do lekkiego zagęszczenia masy.
Krok 5
Dodajemy olejki eteryczne i mieszamy, aż masa osiągnie konsystencję budyniu.
Krok 6
Przekładamy masę mydlaną do foremki.
Krok 7 (opcjonalny)
Posypujemy mydło startą skórką pomarańczową.

Krok 8
Zawijamy mydło w ręcznik (foremka silikonowa), bądź zamykamy foremkę (forma drewniana) i zostawiamy mydło na jakieś 12-24 godzin.

Krok 9
Kroimy mydło cynamonowe na kawałki i odstawiamy w suche, przewiewne miejsce na jakieś 4-6 tygodni, aby wyschło i nabrało twardości.

A wy jakie macie patenty na rozgrzewające kosmetyki? Podzielcie się w komentarzach. Udanego zmydlania zarówno w tym jak i w przyszłym roku. 🙂