Mydło z glinką Rhassoul to jedno z pierwszych mydeł jakie zrobiłam kilka lat temu, kiedy zaczynałam swoją przygodę z mydłami. Robiłam wtedy mydła przede wszystkim z myślą o myciu włosów. Ponieważ żadne z mydeł, które w tamtym czasie kupowałam nie odpowiadało mi w stu procentach, sama postanowiłam zrobić mydło idealne. Próbowałam tak łączyć ze sobą składniki, by powstało mydło mocno myjące czyli takie, które dałoby sobie radę z usuwaniem zanieczyszczenia z włosów, ale jednocześnie delikatne i nie podrażniające skóry głowy, która jest u mnie wyjątkowo wrażliwa.
Kilka słów o orzechach piorących
Ponieważ jednym ze sposobów mycia włosów jakie wypróbowałam stosując metodę „no poo” (mycie włosów bez szamponu), było mycie ich odwarem z orzechów piorących, to właśnie on posłużył mi za bazę, którą zastąpiłam wodę. Orzechy piorące czyli owoce sapindus mukorossi zawierają naturalne saponiny, a więc, mówiąc krótko, substancje, które wytwarzają pianę.
Orzechy piorące zrobiły karierę jako łagodniejszy i bardziej ekologiczny substytut proszków do prania i w pewnym momencie stały się bardzo popularne. Jednak, przy całej mojej sympatii do orzechów, u mnie nie sprawdziły się jako szampon. Wytwarzały po prostu za mało piany by skutecznie usnąć wszystkie zanieczyszczenia z moich włosów. Natomiast w mydle sprawdzają się świetnie, podwyższając jego właściwości myjące.

W Polsce najpopularniejszą rośliną, która zawiera saponiny jest mydlnica lekarska. Jeżeli nie chcesz kupować orzechów piorących, do zrobienia tego mydła możesz użyć właśnie jej. Oczywiście, możesz użyć też zwykłej wody destylowanej, jeżeli odwar z ziół to zbyt dużo szczęścia i bardzo się spieszysz, bądź masz uczulenia na powyższe rośliny.
Kilka słów o glince Rhassoul
Glinka Rhassoul jest jedną z popularniejszych glinek dostępnych na rynku i jest też jedną z moich ulubionych, jeśli nie ulubioną glinką. Wydobywana jest w górach Atlas w Maroko. Zawiera magnez, krzem i potas. Przypisywane są jej zdolności pianotwórcze, stąd często zachwalana jest jako środek do mycia włosów. Absorbuje nadmiar sebum, odświeża i usuwa zanieczyszczenia z włosów. Poprawia też elastyczność skóry, pomaga w walce z jej nadmiernym przesuszeniem i łuszczeniem się.
Mydło z glinką Rhassoul było strzałem w dziesiątkę. Dzięki niemu moje włosy i skóra głowy odzyskały równowagę. Przepis, co prawda, uległ kilku przeobrażeniom i poprawkom (rezygnacja z palmy) i dziś stosuję w nim nieco inne oleje niż na samym początku, ale baza z orzechów piorących i dodatek glinki Rhassoul nie uległy zmianie. Jest to całkiem fajne mydło i dlatego postanowiłam podzielić się przepisem na kostkę do włosów z glinką Rhassoul i orzechami piorącymi

Jak zrobić kostkę z glinką Rhassoul i orzechami piorącymi
Mydło ma standardowe 5% przetłuszczenia. Zawiera odwar z orzechów piorących i marokańską glinkę Rhasoul. Nie zawiera oleju palmowego.
Glinkę można rozpuścić w kilku łyżeczkach wody i wlać w fazie rzadkiego budyniu, bądź dodać ją w postaci proszku.
Odwar z orzechów piorących robimy gotując kilka – kilkanaście orzechów w szklance wody (w przepisie potrzeba 114 gramów wody). Orzechy gotujemy 15-20 minut, zdejmujemy odwar z palnika, studzimy, a następnie cedzimy i odstawiamy do lodówki na 2-3 godziny (ten krok można pominąć). Odwar wydziela nieprzyjemny zapach po dodaniu do niego wodorotlenku sodu, ale na szczęście zapach szybko ulatnia się z mydła.

Jeśli robisz mydło po raz pierwszy poczytaj najpierw o sprzęcie do tego potrzebnym i bezpieczeństwie.
Przepis na kostkę z glinką Rhassoul i orzechami piorącymi
Receptura
- Oliwa z oliwek 185g | 37%
- Olej kokosowy 125g | 25%
- Masło shea 90g | 18%
- Olej rycynowy 25g | 5%
- Olej babassu 25g | 5%
- Olej z awokado 50g | 10%
- Odwar z orzechów piorących lub woda 114 g
- Wodorotlenek sodu 70 g
Oraz
- Glinka Rhassoul – ok. 0,5-1 płaskiej łyżeczki
Zapach
- Olejek z drzewa herbacianego 5g
- Olejek rozmarynowy 5g
- Olejek lawendowy 3g
- Olejek eukaliptusowy 2g
Wykonanie:
Krok 1: odmierzamy oleje i rozpuszczamy je
Krok 2: odmierzamy odwar z orzechów lub wodę oraz wodorotlenek sodu i wsypujemy wodorotlenek do wywaru z orzechów lub wody (nie na odwrót) i studzimy (u mnie około 35 stopni)
Krok 3: łączymy ług sodowy z olejami, mieszając delikatnie szpatułką lub blenderem, by uzyskać lekkie zagęszczenie masy
Krok 4: odmierzamy olejki eteryczne (można je odmierzyć wcześniej) i wlewamy je do przestudzonych olejów
Krok 5: dodajemy glinkę Rhassoul do masy mydlanej i mieszamy szpatułką lub blenderem do osiągnięcia przez masę odpowiedniej gęstości
Krok 6: po osiągnięciu przez masę odpowiedniej gęstości wlewamy ją do foremki
Krok 7: foremkę odstawiamy na 18- 24 godziny, po czym wyjmujemy mydło i kroimy je
Krok 8: odstawiamy mydło do przesuszenia na 4-6 tygodni
Powyższy opis wykonania jest opisem skróconym. Jeśli robisz mydło po raz pierwszy, lub chcesz znać więcej szczegółów, zajrzyj do posta z mydłem z fioletową glinką brazylijską. Procedury wykonania obu mydeł są bardzo podobne.

Mydło z glinką Rhassoul i orzechami piorącymi może być używane zarówno jako mydło do ciała jak i mydło do włosów. Stosowanie mydła jako środka myjącego do włosów jednak nie wszystkim służy i warto mieć tego świadomość. Jeśli twoje włosy są w kiepskim stanie, nie podoba ci się efekt uzyskany po umyciu włosów mydłem, bądź masz jakiekolwiek wątpliwości – wróć do szamponu.