Przepis na mydło pokrzywowe z młodym jęczmieniem w charakterze zielonego barwnika jest oparte na dużej ilości masła shea. Jest delikatne, ale może pokrywać się białym nalotem. Najlepiej zostawić go w formie kilka dni lub dobrze przykryć po pokrojeniu, żeby nie miało kontakt z powietrzem.
Jak zrobić macerat z pokrzywy
Pokrzywa to wspaniałe zioło, które często rośnie nam pod samym nosem, więc warto wykorzystać ją do zrobienia maceratu. Choć kłująca i nielubiana przez wielu, pokrzywa ma właściwości bakteriobójcze, może więc pomóc w problemach skórnych takich jak trądzik, stany zapalne, czyraki lub owrzodzenia. Odwar z korzenia pokrzywy można stosować do płukania włosów – przypisuje się mu działanie wzmacniające. Tradycyjnie pokrzywę stosowano też do zwalczania łupieżu oraz łojotoku.
Pokrzywę zbieramy w suchy dzień, najlepiej w rękawicach, gdyż dotknięcie tej rośliny kończy się niezbyt przyjemnie. Wybieramy rośliny młode, zdrowe, jeszcze przed kwitnieniem. Warto uważnie oglądać rośliny, bo mogą znaleźć się na nich rozmaite pasożyty, np. mszyce. Taką roślinę lepiej zostawić w spokoju. Pokrzywy rosnące przy ruchliwych ulicach też lepiej sobie odpuścić.
Ja, po zebraniu liści, zostawiłam moje pokrzywy na 24 godziny, żeby lekko zwiędły, po czym zapakowałam je do słoika, zalałam oliwą z oliwek i wsadziłam na kilka godzin do wolnowaru. Całość wyglądała bardzo podobnie do robienia maceratu z liści i kwiatów fiołka więc po szczegółowe info odsyłam właśnie tam.
Do macerowania można użyć suszonej pokrzywy kupionej w aptece lub sklepie zielarskim.
Jak zrobić mydło pokrzywowe z młodym jęczmieniem
Mydło zawiera macerat z pokrzywy na bazie oliwy z oliwek. Nie zawiera oleju palmowego.
Zielona warstwa zawdzięcza swój kolor sproszkowanemu młodemu jęczmieniowi, ale można użyć innych barwników, w tym sproszkowanej pokrzywy. Mydło ma standardowe 5% przetłuszczenia.
Jeśli robisz mydło po raz pierwszy poczytaj najpierw o sprzęcie do tego potrzebnym i bezpieczeństwie.
Polecam też mój zupełnie DARMOWY kurs „Jak zrobić domowe mydło”:
Przepis na mydło pokrzywowe
Posypujemy masę sproszkowanym jęczmieniem, aby otworzyć linię oddzielająca obie warstwy:
Jak zwykle życzę Ci udanego zmydlania i samych fantastycznych mydeł!
4 komentarze
dzień dobry, czy można w tym przepisie (jak w sumie i we wszystkich pozostałych), zamienić wodę na napar ziołowy/herbatę? Czy to zmieni proporcje pozostałych składników? dziękuję
Można zmienić wodę na napar ziołowy. Nie trzeba zmieniać proporcji składników. Jedyne co może się zmienić to kolor mydła (choć nie zawsze).
witam, czy Masło shea ma być nierafinowane ?. Proszę o odpowiedz.
Może być zarówno rafinowane jak i nierafinowane. Nie ma to znaczenia.