Mydło z annatto i glinkami to moja wariacja na temat kolorów wiosny. Bardzo lubię połączenie fioletu i żółci, na które często można natknąć się obserwując wiosenne kwiaty. Chciałam odtworzyć takie połączenie w mydle i chyba mi się udało.
Mydło może wydawać się nieco skomplikowane osobom początkującym, ale tak naprawdę nie jest trudne do zrobienia. Składa się z trzech warstw. Warstwa żółta zabarwiona jest proszkiem annatto, warstwa liliowa to mieszanka brazylijskiej glinki fioletowej i liliowej miki. Jeżeli chcesz by Twoje mydło było w 100% naturalne, możesz pominąć mikę i dodać więcej glinki brazylijskiej.
Mydło ma też dodatkową, pomarańczową warstwę, która powstała poprzez dodanie niewielkiej ilości czerwonej glinki do części masy zabarwionej proszkiem annatto. Ta warstwa jest opcjonalna i jeśli nie czujesz się na siłach, żeby ją zrobić możesz pominąć ten krok.
Uwaga: niektóre miki zmieniają kolor podczas saponifikacji i nie nadają się do mydła. Warto dodawać tylko te sprawdzone, które dają pożądany efekt kolorystyczny. Jeśli nie wiesz jak mika, którą posiadasz zachowuje się w mydle, przetestuj ją zanim zrobisz większą partię.
Jak zrobić mydło z annatto i kolorowymi glinkami
Żeby zrobić mydło, potrzebujesz foremki z przegródką. Jeśli nie masz gotowej przegródki, nie martw się, bardzo łatwo możesz ją zrobić ze sztywnego kartonu. Trzeba pamiętać, że przegródka musi mieć odpowiednią długość i stać sztywno w formie, w przeciwnym razie masy mydlane mogą się ze sobą mieszać i zrobi się bałagan.

Mydło robiłam w foremce o pojemności około 1500 gramów. Jej wymiary to:
- 29,5 cm długości
- 13 cm szerokości
- 7 cm wysokości
Jeżeli robisz mydło w mniejszej formie, zmniejsz ilość składników.
Proszek annatto łatwo kupić np na Allegro, ale możesz go też zastąpić na przykład żółtą glinką lub innym barwnikiem. Annatto jest naturalnym barwnikiem uzyskiwanym z nasion arnoty właściwej i pozwala na uzyskanie żółtych i pomarańczowych odcieni w mydle. Ja użyłam gotowego proszku rozmieszanego z niewielką ilością wody. Taką miksturę dodałam go do masy mydlanej w fazie rzadkiego budyniu. W przypadku glinki można postąpić tak samo.

Przepis na mydło z annatto i kolorowymi glinkami
Mydło nie zawiera oleju palmowego. Przetłuszczenie wynosi 7%. Waga mydła przed schnięciem to około 1400 gramów. Stężenie ługu to 35%. Jeśli robisz mydło po raz pierwszy poczytaj najpierw o sprzęcie do tego potrzebnym i bezpieczeństwie.
Receptura:
Waga olejów: 1000 gramów
- olej kokosowy – 350 gramów – 35%
- olej rycynowy- 50 gramów – 5%
- oliwa z oliwek- 600 gramów – 60%
- woda (najlepiej destylowana) – 263 gramy
- wodorotlenek sodu- 141 gramów
Oraz:
- proszek annatto – 1,5 łyżki stołowej (rozpuszczamy w 2 łyżkach wody)
- fioletowa glinka brazylijska -0,5 łyżki stołowej
- fioletowa mika -0,5 łyżki stołowej (mikę i glinkę rozpuszczamy w 1-1,5 łyżki oleju)
- czerwona glinka – 0,5 łyżeczki (rozpuszczamy w 1-2 łyżki wody)
Uwaga: Jeżeli dodajesz do mydła mikę, najpierw połącz ją z glinką, dodaj 1-1,5 łyżki oleju i naprawdę bardzo dobrze wymieszaj. Dopiero potem dodaj ją do masy mydlanej.
Zapach:
- olejek pomarańczowy – 15 gramów
- olejek wetiwer – 4 gramy
- olejek geraniowy- 6 gramów
Wykonanie:
Krok 1 : Odmierzamy oleje, podgrzewamy olej kokosowy aż się rozpuści i dodajemy go do reszty olejów
Krok 2: Przygotowujemy ług sodowy: odmierzamy wodę i wodorotlenek sodu i wsypujemy wodorotlenek do wody
Krok 3: Mieszamy osobno (najlepiej w małych pojemniczkach) proszek annatto z dwiema łyżkami wody oraz czerwoną glinkę z jedną łyżką wody
Krok 4: Rozpuszczamy glinkę fioletową i mikę w 1-1.5 łyżki lekkiego oleju, na przykład migdałowego
Krok 5: Wlewamy przestudzony ług sodowy do olejów. U mnie temperatura olejów podczas łączenia wyniosła 32 stopnie, zaś ługu 38 stopni. Masę mieszamy szpatułką oraz blenderem. Postaraj się używać blendera tylko pulsacyjnie i mieszać nim na zmianę ze szpatułką
Krok 6: Do dobrze połączonych składników wlewamy olejki eteryczne i mieszamy do osiągnięcia lekkiej i wciąż płynnej, choć już lekko zaczynającej przypominać budyń, konsystencji. Masa powinna być dobrze wymieszana, ale nie może być zbyt gęsta, ponieważ potrzebujemy jeszcze trochę czasu, by dodać kolory
Krok 7: Odmierzamy 500 ml z całości masy w osobnym pojemniku i dodajemy rozmieszaną z olejem mikę razem z glinką fioletową. Do pozostałej masy (będzie jej więcej) wlewamy proszek annatto. Mieszamy masy szpatułką i ewentualnie pulsacyjnie blenderem do uzyskania jednolitej konsystencji
Krok 8: Masę fioletową wlewamy do jednej z przegródek w foremce. Od części żółtej odejmujemy około 200 ml masy mydlanej i do tej małej części wlewamy glinkę czerwoną i mieszamy do uzyskania konsystencji budyniu.
Krok 9: Resztę masy żółtej wlewamy do drugiej przegródki. Na tym etapie masy fioletowej będzie mniej, natomiast żółta powinna wypełniać foremkę aż po brzegi.

Krok 10: Przekładamy trzecią, pomarańczową masę na warstwę fioletową. Masy nie powinny być zbyt rzadkie i nadmiernie wodniste, powinny przypominać rzadki budyń, w przeciwnym razie mogą się ze sobą zmieszać.

Krok 11: Wyciągamy przegródkę z foremki i odstawiamy mydło na 48 godzin, po tym czasie można je pokroić.

Uwaga: Mydło z taka ilością wody i zmydlane w temperaturach jakie podałam (czyli około 30 kilku stopni) nie powinno przejść fazy żelowej. Nie trzeba trzymać go w cieple ani zamykać foremki.
Mydło wychodzi dość miękkie, dlatego warto zaczekać z pokrojeniem go.
Pokrojone mydło odstawiamy do wyschnięcia na 6-8 tygodni.

Miłego zmydlania i samych udanych saponifikacji! 🙂