Mydło walentynkowe hand-made, to propozycja dla tych, którzy uważają, że prezenty zrobione własnoręcznie to najlepsze prezenty 🙂
Mydło składa się z trzech warstw (węgiel-różowa glinka-węgiel). W jego środkowej warstwie zatopiłam różowe serduszko, które zrobiłam dzień wcześniej. Z tego powodu najlepiej przeznaczyć na robienie tego mydła przynajmniej dwa dni.
Jak zrobić mydło walentynkowe z zatopionym serduszkiem
Dzień 1
Pierwszym naszym krokiem będzie zrobienie mydła-serduszka, które następnie osadzimy w środku mydła właściwego. U mnie serduszko ma intensywnie różowy kolor (użyłam miki w kolorze gumy balonowej) ale możesz wybrać inny kolor i np. dodać węgiel zamiast miki, aby ładnie kontrastował z jasną, różową warstwą.
Aby zrobić mydło serduszko potrzebujemy długiej, silikonowej foremki kolumnowej w kształcie serca (można kupić np. na Aliexpress):

Jeśli robisz mydło po raz pierwszy poczytaj najpierw o sprzęcie do tego potrzebnym i bezpieczeństwie.
Receptura na mydło-serduszko:
Ponieważ foremka mieści tylko około 150 gramów mydła, użyłam ogółem 300 gramów tłuszczu.
- olej kokosowy – 84 gramów – 28%
- oliwa z oliwek – 141 gramów –47%
- olej ryżowy – 75 gramów – 25%
- woda (najlepiej woda destylowana) – 75 gramów
- wodorotlenek sodu- 42 gramy
- pół łyżeczki różowej miki lub 1/5 łyżeczki węgla aktywnego (jeśli serduszko ma być ciemne) dobrze rozpuszczone w łyżce oliwy
Wykonanie:
Krok 1: Odmierzamy wybrany barwnik i rozpuszczamy w 1-1,5 łyżki oliwy z oliwek
Krok 2 : Odmierzamy oleje, rozpuszczamy olej kokosowy i łączymy z olejami miękkimi
Krok 3: Przygotowujemy ług sodowy: odmierzamy wodę i wodorotlenek sodu, a następnie wsypujemy wodorotlenek do wody i mieszamy aż do rozpuszczenia NaOH
Krok 4: Wlewamy przestudzony ług sodowy do olejów, a następnie lekko mieszamy masę szpatułką (temperatura łączenia to u mnie jakieś 30-32 stopnie)
Krok 5: Dodajemy barwnik i mieszamy mydło blenderem. Staramy się używać blendera pulsacyjnie przez kilka sekund i mieszać nim na zmianę ze szpatułką
Krok 6: Wlewamy masę do formy kiedy lekko zgęstnieje (resztę mydła można wlać do jakiejś małej foremki)
Krok 7: Odstawiamy mydło na 24 godziny. Po upływie tego czasu wyciągamy z foremki.
Dzień 2 lub 3
Kiedy mydło-serduszko jest gotowe, możemy zrobić właściwe mydło walentynkowe
Aby je zrobić potrzebujesz foremki z 2 przegródkami. Jeśli nie masz gotowych przegródek, nie martw się, bardzo łatwo możesz ją zrobić np. ze sztywnego kartonu. Mydło zrobiłam w foremce o pojemności około 1500 gramów. Jej wymiary to:
- 29,5 cm długości
- 13 cm szerokości
- 7 cm wysokości

Jeżeli robisz mydło w mniejszej formie, zmniejsz ilość składników przy pomocy kalkulatora mydlanego.
Receptura:
Waga olejów: 1000 gramów
- olej kokosowy – 280 gramów – 28%
- olej ze słodkich migdałów- 150 gramów – 15%
- oliwa z oliwek – 430 gramów – 43%
- masło shea – 140 gramów – 14%
- woda (najlepiej destylowana) – 261 gramów
- wodorotlenek sodu – 140 gramów
Zapach:
- olejek z drzewa różanego – 5 gramów
- olejek z werbeny – 3 gramy
- olejek lawendowy – 12 gramów
- olejek imbirowy- 3 gramy
Dodatkowo:
2 gramy węgla aktywnego
1 łyżka stołowa francuskiej glinki różowej
Wykonanie:
Krok 1 : Odmierzamy oleje, podgrzewamy olej kokosowy i masło shea aż się rozpuszczą i dodajemy je do oliwy i oleju migdałowego
Krok 2 : Odmierzamy olejki eteryczne osobnym pojemniczku i dodajemy je do rozpuszczonych olejów. Przygotowujemy formę: umieszczamy obie przegródki tak, aby uzyskać 1 grubszą warstwę w środku i 2 nieco cieńsze po bokach (tak jak na zdjęciu powyżej)
Krok 3: Przygotowujemy ług sodowy: odmierzamy wodę i wodorotlenek sodu i wsypujemy wodorotlenek do wody
Krok 4: Odmierzamy węgiel i glinkę i rozpuszczamy je w 1-2 łyżkach lekkiego oleju, na przykład migdałowego lub oliwie z oliwek.

Krok 5: Wlewamy przestudzony ług sodowy do olejów. Temperatura łączenia nie powinna być wysoka! U mnie oscylowała w granicach 28-30 stopni zarówno dla ługu jak i olejów. Wysoka temperatura może przyspieszyć gęstnienie masy, a tu zależy nam, aby proces ten nie odbył się zbyt szybko.
Krok 6: Mieszamy masę mydlaną szpatułka i blenderem. UWAGA: używaj blendera oszczędnie, tylko kilka sekund ruchami pulsacyjnymi. Staraj się doprowadzić masę do emulsji – tak żeby leciutko tylko zgęstniała. Jeśli podniesiesz szpatułkę do góry i spadająca kropla nie pozostawi śladu na masie mydlanej jest to optymalna sytuacja i z takim mydłem można nieco dłużej pracować. Dlatego nie nadużywaj blendera!
Krok 7: Dzielimy masę na dwie równe części. Do jednej dodajemy węgiel aktywny, a do drugiej różową glinkę.
Krok 8: Doprowadzamy masę z węglem aktywnym do średniej gęstości i wlewamy do foremki (lewy i prawy bok)
Krok 9: Doprowadzamy masę z różową glinką do średniej gęstości (kiedy spadająca z góry kropla mydła zostawia na masie ślad) i wlewamy połowę do środkowej części formy. Czekamy aż masa nieco zastygnie, tak aby dźwignęła ciężar mydła-serduszka, w przeciwnym razie opadnie ono na dno. Jeśli martwisz się, że pozostała część różowej masy może zbyt szybko zgęstnieć, podziel uprzednio całą masę na na połowę i blenduj masy osobno.
Krok 10: Umieszczamy mydło-serduszko na różowej warstwie, zalewamy resztą mydła, a następnie bardzo powoli i ostrożnie wyciągamy przegródki. Możesz wyrównać lub udekorować wierzch mydła według uznania.
Krok 11: Odstawiamy mydło na 48 godzin, po czym wyciągamy z formy i kroimy. Po pokrojeniu odstawiamy mydło w suche i przewiewne miejsce na 4-6 tygodni. Po tym czasie nasze mydło walentynkowe jest gotowe do użycia

Wesołego zmydlania i udanych Walentynek!