Domowy ocet z kwiatem czarnego bzu, to taki mój prywatny hit, wiosenny kosmetyk wszech czasów. Bardzo lubię spłukiwać nim włosy raz na jakiś czas. Dzięki temu są miękkie i błyszczące. Ale najlepsze jest to, że ocet nie musi wcale być kosmetykiem, spokojnie można go spożywać, na przykład robić na jego bazie sos vinaigrette do sałatek.
Na pomysł jak go zrobić, wpadłam przypadkiem. Moja siostra namiętnie produkuje „szampan” z kwiatów bzu każdego roku, a ja podebrałam jej raz to, co zostało po odcedzeniu szampana, czyli cytryny i bez. Zalałam wszystko wodą z cukrem i tak właśnie powstał mój ulubiony domowy ocet z kwiatem czarnego bzu. Tak, tak banalnie prosto. ?
W wersji, którą znajdziesz w tym poście, dodałam jeszcze jabłka. Gorąco polecam jabłka i cytryny bez wosku. Jeśli masz matkę octową, również polecam dodać ją do zastawu. Jeśli nie masz matki, możesz dodać kilka łyżek octu jabłkowego dla lepszego efektu.
Domowy ocet z kwiatem czarnego bzu – jak zrobić
Składniki na 2 litrowy słój:
- 1,5 litra wody,
- 6 łyżek stołowych cukru
- kilka garści kwiatów czarnego bzu (najlepiej zbierać tylko zdrowe baldachimy bez mszyc, w słoneczny poranek)
- 2 cytryny (najlepiej niewoskowane)
- kilka jabłek (najlepiej niewoskowane)
- matka octowa i/lub kilka łyżek octu jabłkowego
Oraz:
- słoik,
- gaza,
- gumka recepturka
Wykonanie:
Do wyparzonego słoja wrzuć pokrojone jabłka, cytryny i kwiaty czarnego bzu. Upewnij się, że na kwiatach nie ma mszyc i innych żyjątek. Przed wsadzeniem do słoja, możesz potrząsnąć kwiatami, aby pozbyć się owadów lub zostawić je na jakiś czas wyłożone na papierze, tak, aby nieproszeni goście mogli się ulotnić.
Przygotuj wodę z cukrem w proporcji 1 łyżka stołowa na 250 ml wody. Możesz zrobić ocet z mniejszej lub większej ilości owoców i wody. Zalej zawartość słoja wodą, ale nie do pełna. Podczas fermentacji woda może bowiem wydostawać się poza słój.
Jeśli posiadasz, dodaj matkę octową lub kilka łyżek octu jabłkowego.
Przykryj słoik czystą gazą i załóż gumkę recepturkę. Octu nie powinno się szczelnie zamykać, musi mieć dostęp do powietrza. Możesz też obciążyć górę np. szklanką z wodą aby wszystkie składniki znajdowały się pod wodą i owoce nie gniły i nie pleśniały.
Odstaw słój w ciemne miejsce i czekaj aż zacznie fermentować. Powinno mieć to miejsce po około 5-7 dniach. Każdego dnia mieszaj ocet wyparzoną łyżką, aby nie dopuścić do rozwoju pleśni.
Kiedy ocet z kwiatów bzu jest gotowy?
Po około 2-3 tygodniach, kiedy jabłka zaczną opadać na dno, odcedź ocet, przykryj gazą i umieść w ciemnym miejscu. Następnie poczekaj aż przestanie fermentować, bąbelki przestaną się tworzyć, a ocet się uspokoi. Po zakończeniu procesu fermentacji (trwa to jakieś 4 tygodnie) ocet jest gotowy do użycia. Powinien pachnieć i smakować octem, jeśli wyczuwasz smak drożdży lub alkoholu, oznacza to, że jeszcze nie jest gotowy i trzeba mu dać spokój. Gotowy ocet powinien być klarowny.
Wolisz obejrzeć film? Zobacz jak zrobić domowy ocet z kwiatów czarnego bzu na moim kanale:
Część I
Część II
Wesołego robienia octu!