Królową tego posta jest jasnota purpurowa (Lamium purpureum), czyli taki niepozorny fioletowy śmierdzielek, który pojawia się wczesną wiosną (w marcu) i zwykle kwitnie do października.
Jak łatwo rozpoznać jasnotę purpurową
Jak odróżnić jasnotę od innych ziół? Jasnota purpurowa ma kanciastą, prostokątną w przekroju łodygę, różowe kwiatuszki i włochate liście, które na dole przybierają barwę zieloną, a przy wierzchołku robią się fioletowe. Taki to cudak. Roślina zawiera też olejek eteryczny i posiada ostry, lekko pieprzowy zapach, w którym nie wszyscy gustują.
Jasnocie purpurowej przypisuje się właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, a maceraty wodne i olejowe z jasnoty wykorzystuje się do łagodzenia podrażnionej, swędzącej, czy piekącej skóry. Jasnotę można też z powodzeniem zjadać, jeśli tylko ktoś ma na to ochotę. Nie próbowałam, ale podobno świetnie sprawdza się do sosów.
Pamiętaj, jeśli zbierasz zioła samodzielnie, unikaj miejsc potencjalnie skażonych pestycydami, znajdujących się przy autostradach i uczęszczanych szosach. Po zebraniu umieść zioło na papierze, aby pozbyć się wszelkich żyjątek (zwłaszcza mrówek) i pozostaw jasnotę do przeschnięcia na kilka dni. W ten sposób pozbędziesz się nadmiaru wilgoci i zapobiegniesz ewentualnemu pleśnieniu maceratu.
Jak zrobić mazidło z jasnotą purpurową
Żeby zrobić mazidło potrzebujesz:
- maceratu olejowego z jasnotą purpurową – 50 gramów
- wosku pszczelego – 9 gramów
- olejku eterycznego (u mnie hyzopowy) – 3-4 krople
Jak zrobić macerat z jasnoty purpurowej
Składniki:
- garść lekko przesuszonej jasnoty purpurowej
- olej z awokado – około 80 gramów
Jasnotę umieść w wyparzonym słoiku i zalej około 80 gramami lekkiego oleju. Ja wykorzystałam olej z awokado, ale możesz użyć innego oleju.
Słoik umieść w wolnowarze na około 3 godziny w temperaturze ok. 50 stopni i pozwól uwalniać się składnikom. Jeśli nie posiadasz wolnowaru, wykorzystaj rondel/garnek z ciepłą wodą, którą możesz co jakiś czas podgrzewać.
Ostudź lekko macerat i odcedź olej. Polecam użyć gazę, w ten sposób odseparujesz wszelkie drobne pozostałości ziół.
Macerat wraz z woskiem pszczelim umieść w żaroodpornym naczyniu/garnuszku wsadź do rondelka/garnka z wodą i podgrzewaj aż wosk się rozpuści.
Następnie dodaj olejek hyzopowy (lub inny, według upodobania) i przelej wszystko delikatnie do słoiczka bądź innego pojemnika, w którym będziesz przechowywać mazidło.
Mazidło z jasnotą purpurową przechowuj do 6 miesięcy.
Oprócz jasnoty, do zrobienia maści i mazideł możesz też wykorzystać nagietek oraz żywokost.
2 komentarze
To mazidło wydaje się wprost stworzone dla mojej wysuszonej skóry. W czasie świątecznych spacerów będę się rozglądać za tym ziółkiem ☺️.
Teraz jest najlepszy czas, bo najbujniej rośnie i inne rośliny jeszcze jej nie zagłuszają.