Mydło z krwawnikiem to jedno z fajniejszych mydeł jakie zrobiłam w tym roku. Nie tylko ładnie wygląda, ale też ślicznie pachnie. Kto czyta mojego bloga wie, że nie jestem wielką fanką zapachu paczuli, ale tutaj w połączeniu z cynamonem i ylang ylang paczula miażdży. 🙂
Krwawnik, mimo nieco „dramatycznej” nazwy, to jedno z najładniejszych ziół jakie można znaleźć na łące. Jego charakterystyczne białe kwiatuszki zebrane są w baldachimy, a pierzaste liście nieco przypominają liście paprotki.
Do czego przydaje się krwawnik w kosmetyce? Głównie do pielęgnacji skóry tłustej – krwawnik ma działanie ściągające i wybielające. Skórę można przemywać naparem z krwawnika. Można też zalać kwiaty i ziele gorącą wodą, rozdrobnić i użyć jako maseczkę.
Krwawnik znajduje też zastosowanie w pielęgnacji włosów przetłuszczających się i wypadających.
Uwaga: Krwawnik może powodować alergie u osób wrażliwych. Osoby uczulone na krwawnik nie powinny go stosować.
Jak zrobić macerat z krwawnika
Do zrobienia maceratu potrzebujemy kilka garści kwiatów i liści krwawnika. Najlepiej zbierać krwawnik w pogodny dzień, po wyschnięciu porannej rosy. Zbieramy rośliny relatywnie młode – najlepiej w pierwszej fazie kwitnienia.
W czystym, najlepiej wyparzonym słoiku, umieszczamy krwawnik i zalewamy ok. 300-320 gramami oliwy z oliwek.

Słoik umieszczamy w garnku z gorącą wodą (40-60 stopni Celsjusza) i macerujemy około 4 godzin. Można użyć wolnowaru lub podgrzewać wodę w garnku co jakiś czas.
Po zrobieniu maceratu cedzimy oliwę przez gazę lub sitko o drobnych oczkach.

Jeśli macerat zrobiony jest ze świeżego surowca warto zużyć go jak najszybciej, żeby zminimalizować ryzyko pleśni. Macerat zrobiony przy użyciu suchego surowca można przechowywać w lodówce przez kilka miesięcy.
Jak zrobić mydło z krwawnikiem
Poniżej znajdziesz instrukcje jak zrobić mydło z krwawnikiem, a ściślej mówiąc z maceratem z krwawnika Jeśli robisz mydło po raz pierwszy poczytaj najpierw o sprzęcie do tego potrzebnym i bezpieczeństwie.
Mydło nie zawiera oleju palmowego. Przetłuszczenie wynosi 5%. Stężenie ługu to około 35%.
Mydło barwi niewielka ilość zielonej glinki Montmorillonite.
Waga mydła przed schnięciem to około 715 gramów. Waga olejów to 500 gramów. Użyłam silikonowej foremki z 6 wgłębieniami. Pojedyncze mydło waży około 115-120 gramów po wyciągnięciu z formy.
Receptura:
Waga olejów: 500 gramów
- olej kokosowy – 135 gramów – 27%
- olej rycynowy- 25 gramów – 5%
- oliwa z oliwek (macerat z krwawnika) – 285 gramów –57%
- masło kakaowe – 55 gramów – 11%
- woda (najlepiej destylowana) – 130 gramów
- wodorotlenek sodu- 70 gramów
Dodatkowo: pół łyżeczki zielonej glinki Montmorillonite
Zapach:
- olejek paczuli– 8 gramów
- olejek ylang ylang – 2 gramy
- olejek cynamonowy – 1 gram
Wykonanie:
Krok 1: Przygotowujemy macerat z krwawnika (patrz wyżej). Potrzebujemy 285 gramów maceratu
Krok 2: Odmierzamy olejki eteryczne oraz zieloną glinkę (możemy ją rozpuścić w 2 łyżkach wody, żeby łatwiej mieszała się z masą mydlaną)

Krok 3 : Odmierzamy oleje, rozpuszczamy olej kokosowy i masło kakaowe i łączymy je z olejami miękkimi
Krok 4: Przygotowujemy ług sodowy: odmierzamy wodę i wodorotlenek sodu, a następnie wsypujemy wodorotlenek do wody i mieszamy aż do rozpuszczenia NaOH
Krok 5: Wlewamy olejki eteryczne do olejów i wszystko lekko mieszamy
Krok 6: Wlewamy przestudzony ług sodowy do olejów, a następnie lekko mieszamy masę szpatułką (temperatura łączenia to u mnie jakieś 30-32 stopnie, ale może być nieco wyższa)
Krok 7: Dodajemy glinkę i mieszamy mydło blenderem. Staramy się używać blendera pulsacyjnie przez kilka sekund i mieszać nim na zmianę ze szpatułką
Krok 8: Wlewamy masę do formy kiedy zgęstnieje. Uwaga: W przypadku foremki z wgłębieniami nie ma potrzeba przykrywania jej, mydło raczej nie przejdzie fazy żelowej. Jeśli używasz większej formy możesz ją zamknąć lub przykryć tekturką i zawinąć w ręcznik aby przeszło fazę żelową
Krok 9: Odstawiamy mydło na 24-48 godzin. Po upływie tego czasu wyciągamy z foremek. Jeśli używasz większej formy mydło trzeba pokroić. Mydło przenosimy w suche i przewiewne miejsce na 4-6 tygodni do wyschnięcia. Po tym czasie mydło jest gotowe do użycia 🙂

Wesołego zmydlania!
1 Komentarz
Piękny kolor macerat i mydełka. 😍
Idę po krwawnik.