Jak zrobić mydło lawendowe? Możesz oczywiście wykorzystać lawendowy olejek eteryczny. Ja dodatkowo pokażę Ci jak naturalnie zabarwić mydło na fioletowo przy pomocy alkanny barwierskiej.
Mydło lawendowe to popularny wybór, bo któż nie kocha lawendy? Znana i stosowana od setek lat. Odstrasza mole, jest składnikiem wielu kosmetyków, daje wspaniały olejek eteryczny, jest rośliną miododajną i leczniczą. Można tak wymieniać i wymieniać. Ja sama uwielbiam zapach lawendy, jej piękny kolor i niesamowite właściwości.
Wspomniany przeze mnie, lawendowy olejek eteryczny jest jednym z najczęściej stosowanych olejków w ręcznie robionych mydłach. Dziś więc mydlany klasyk – przepis na fioletowe mydło z lawendowym olejkiem eterycznym na maceracie z alkanny barwierskiej. Macerat z alkanny robi się prosto i jest to bardzo fajne doświadczenie.
Po co ta alkanna? Ponieważ niestety ani macerat z lawendy, ani napar z jej kwiatów nie nadadzą mydłu fioletowego koloru. Aby zrobić fioletowe mydło potrzebny jest pigment kosmetyczny np. fioletowa ultramaryna, lub właśnie macerat z alkanny barwierskiej.
Ultramaryna daje wyraźny i czysty fiolet. Macerat z alkanny barwierskiej nadaje mydłu bardziej naturalny, lekko ziemisty odcień. Jeżeli chcesz się trochę pobawić roślinami i poeksperymentować z maceratami wypróbuj alkannę. Nawet dla samego widoku zmian jakie zachodzą podczas reakcji zmydlania. Bardzo ciekawe jest obserwowanie tego, co wodorotlenek sodu wyprawia z alkanną, czyli wszystkie przeobrażenia kolorów, jakie przechodzi mydło aż do zakończenia procesu saponifikacji. Jeżeli boisz się, że coś pójdzie nie tak i wolisz pewniejsze rezultaty, użyj pigmentu do mydła.
Jak zrobić mydło lawendowe z alkanną barwierską – przewodnik:
W recepturach, które podaję poniżej, macerat z alkanny zrobiłam na bazie oliwy z oliwek. W pierwszej recepturze oliwy jest łącznie 150 gramów, w tym 100 gramów maceratu z alkanny i 50 gramów zwykłej, niebarwionej oliwy. W drugiej recepturze, maceratu jest 125 gramów plus 50 g oliwy niebarwionej.
Nie musisz trzymać się tych proporcji. Zamiast dodawać macerat i zwykłą oliwę, spokojnie możesz użyć tylko maceratu z alkanny. Mydło najprawdopodobniej wyjdzie bardziej intensywne (zależy od mocy maceratu). Jednym słowem: eksperymentuj. Mydło w obu recepturach ma 5 procentowe przetłuszczenie, co oznacza, że 5 procent olejów pozostaje niezmydlone. Dzięki temu mydło jest delikatne i nie wysusza skóry tak, jak agresywne środki myjące.
Jeśli robisz mydło po raz pierwszy poczytaj najpierw o sprzęcie do tego potrzebnym i bezpieczeństwie.
Polecam też mój zupełnie DARMOWY kurs „Jak zrobić domowe mydło”:
Przepis na mydło z alkanną barwierską
Kilka słów na koniec
Tak jak pisałam wcześniej, mydło przechodzi rozmaite zmiany kolorów w trakcie całej operacji. Alkanna nadaje olejom piękny buraczkowy kolor, który pod wpływem zasady, czyli wodorotlenku, zmienia się na mocno niebieski:
Natomiast po wyjęciu z formy mydło ma śliczny, delikatny, fioletowy odcień, którym możemy cieszyć się kilka – kilkanaście tygodni. Niestety, z czasem fiolet blednie i robi się coraz jaśniejszy. Dlatego warto zużyć mydło zanim radykalnie wyblaknie.
Mam nadzieję, że wpis Ci się podobał i wiesz już jak zrobić mydło lawendowe. Jeśli masz swoje sprawdzone przepisy i metody, daj znać w komentarzach. Polecam też eksperymentowanie z podanymi przeze mnie proporcjami przy pomocy programu SoapCalc. W ten sposób możesz ulepszać przepis według swojego uznania.
Wesołego zmydlania!