Szybki macerat z kwiatów akacji
Czerwiec to najlepszy moment, aby zrobić macerat z kwiatów akacji. Robinia akacjowa, czyli popularna akacja, to ciekawa roślina, której liście i kora są dla człowieka trujące, ale kwiaty o dziwo, jak najbardziej nadają się do spożycia. Herbatkę z kwiatów akacji poleca się zwłaszcza na niestrawność i problemy żołądkowe.
W kosmetyce kwiaty akacji znajdują zastosowanie na przykład do zrobienia toniku przeznaczonego do pielęgnacji skóry tłustej. Z kwiatów warto też zrobić lekki macerat, który można wykorzystać do produkcji własnych, domowych kosmetyków. Do zrobienia maceratu możesz użyć swojego ulubionego oleju, u mnie jest to olej ze słodkich migdałów.
Składniki:
- kilka garści kwiatów akacji
- 150-200 ml oleju np. ze słodkich migdałów
- czysty, najlepiej wyparzony, słoik
- rondel z ciepłą wodą lub papierowa torba i parapet
Wykonanie:
Krok 1: Zbierz kwiaty akacji (najlepiej w suchy, słoneczny dzień), umieść je na papierze do pieczenia i zostaw na kilka godzin, aby pozbyć się wszelkich nieproszonych gości.
Krok 2: Umieść kwiaty akacji w czystym słoiku do wysokości ok. 3/4.
Krok 3: Zalej kwiaty akacji ulubionym olejem, tak aby je zakrył w całości.
Krok 4: Zamknij słoik i umieść go na około godzinę w ciepłej wodzie (ok 40-50 stopni Celsjusza), którą możesz co jakiś czas podgrzewać. Możesz też wsadzić słoik do ciemnej, papierowej torby i postawić na słonecznym parapecie na kilka godzin.
Krok 5: Odcedź macerat przy pomocy sitka lub gazy, przelej go do docelowego pojemnika i wsadź do lodówki. Macerat z kwiatów akacji najlepiej zużyć w przeciągu kilku tygodni.
Do czego użyć maceratu z akacji? Możesz przeznaczyć go jako bazę lub składnik innych domowych kosmetyków. Z maceratu możesz zrobić mydło, olejek do masażu, masła do ciała, bądź domowy krem z miodem i akacją.