Jeśli szukasz pomysłu na oryginalne mydło z przytupem, ten post jest dla Ciebie – robimy mydło w kształcie ołówka! Mydło ołówek nie tylko dostarcza radości podczas procesu robienia, ale może też być świetną zachętą dla nielubiących kąpieli szkrabów. Ten wzór nie jest moim oryginalnym pomysłem, rzecz jasna, natomiast podoba mi się tak bardzo, że postanowiłam zrobić swoją własną wersję tego mydła, a właściwie to nawet 2 wersje.
Mydło ołówek nie jest przesadnie trudne do zrobienia, ale jeśli jesteś totalną nowicjuszką i to Twoje pierwsze mydło, zacznij od czegoś prostszego. Jest tu sporo pracy z warstwami, które mogą sprawić trochę problemów mniej doświadczonym osobom.
Jak zrobić mydło ołówek
Poniżej znajdziesz instrukcje jak zrobić mydło w kształcie ołówka. Jeśli robisz mydło po raz pierwszy poczytaj najpierw o sprzęcie do tego potrzebnym i bezpieczeństwie.
Mydło nie zawiera oleju palmowego. Przetłuszczenie wynosi 5%. Stężenie ługu to około 33%.
Waga olejów to 800 gramów. Wymiary silikonowej foremki:
- 26 cm długości
- 7 cm szerokości
- 7,5 cm wysokości
Receptura:
- olej kokosowy – 272 gramy – 34%
- olej krokoszowy- 48 gramów – 6%
- oliwa z oliwek – 320 gramów – 40%
- olej ryżowy – 120 gramów – 15%
- masło shea- 40 gramów – 5%
- woda (najlepiej destylowana) – 233 gramy
- wodorotlenek sodu- 114 gramów
Oraz:
- Kilka rodzajów dowolnych barwników – u mnie kolorowe miki oraz węgiel aktywny. Jeśli chcesz używać tylko naturalnych składników, możesz barwić mydło np. glinkami. U mnie wystarczyło około ćwierć łyżeczki miki i węgla na każdą warstwę. Mikę najlepiej rozpuścić w łyżce oleju przed dodaniem do mydła. Glinki i węgiel można rozpuścić w wodzie
- ulubiony olejek zapachowy/eteryczny 15-20 gramów
- odpowiednio wycięta tekturka lub kawałek zębatej pacy (takiej do robienia rowków w kleju do glazury, do kupienia w marketach budowlanych), jeżeli chcesz zrobić falbankę:


Wykonanie wstępne:
Krok 1 :Przygotowujemy barwniki
Krok 2: Odmierzamy olejki eteryczne lub olejek zapachowy
Krok 3 : Odmierzamy oleje, rozpuszczamy olej kokosowy i masło shea i łączymy je z olejami miękkimi
Krok 4: Przygotowujemy ług sodowy: odmierzamy wodę i wodorotlenek sodu, a następnie wsypujemy wodorotlenek do wody i mieszamy do całkowitego rozpuszczenia
Krok 5: Wlewamy olejki eteryczne do olejów i wszystko lekko mieszamy
Krok 6: Wlewamy ług do olejów i delikatnie mieszamy. U mnie temperatura ługu i olejów podczas łączenia oscylowała w granicach 30 – 33 stopni.
Krok 7: Dzielimy masę na części, dodajemy barwniki i wlewamy masy, jedna po drugiej. Poniżej znajdziesz wideo z dokładnym tutorialem:
Krok 8: Umieszczamy mydło w piekarniku nagrzanym do 60-70 stopni Celsjusza i zostawiamy je tam, aż do ostygnięcia by wymusić fazę żelową
Krok 9: Kroimy mydło po 48 godzinach. Jak pokroić mydło, aby uzyskać kształt ołówka? Po prostu przycinamy górną część w trójkąt:

Krok 10: Ostawiamy mydło do suszenia na 4-6 tygodni
Wesołego zmydlania i samych udanych mydeł!