O zaletach mydła solnego pisałam już w poprzednim poście :). Warto tam zajrzeć jeśli zupełnie nie wiesz jak się zabrać do robienia takiego mydła i na przykład nurtuje Cię ile soli i jaki tłuszcz najlepiej się do tego nadaje. Dziś natomiast podzielę się jednym z moich ulubionych przepisów. Przed Tobą przepis na mydło z solą himalajską, śliczną drobno zmieloną różową solą, którą można dostać w każdym większym markecie.
Mydło z solą himalajską – jak zrobić
W poprzednim poście pisałam, że w mydle solnym można użyć różnej ilości soli w stosunku do olejów. Może jej być mniej, może jej być więcej. Jedną z najczęściej stosowanych proporcji jest proporcja 1:1. Czyli na przykład, jeśli robimy mydło z kilograma olejów, to wsypujemy do niego dokładnie kilogram soli. Ja lubię mydła z dużą zawartością soli, ale w dzisiejszym przepisie soli jest troszkę mniej – na pół kilo olejów dodałam jej 350 gramów (czyli na kilogram olejów będzie to 700 gramów soli). Jednak spokojnie można mój przepis zmodyfikować i do podanych składników dodać sól w proporcji 1:1.
W mydle dominuje olej kokosowy – jest go tu aż 75 procent. Lubię dodać też do mojego mydła nieco oleju rycynowego, dzięki temu lepiej się ono pieni. Z uwagi na tak dużą ilość oleju kokosowego, przetłuszczenie w mydle solnym może wynosić nawet 20%. U mnie jest to 15 %. Po zastygnięciu mydło jest twarde i zwarte, nigdy nie zaobserwowałam na nim pomarańczowych plam. Mydło z poniższego przepisu zastyga około 2,5 godziny*. Jeżeli zostawimy je w foremce zbyt długo, będzie się mocno kruszyć przy krojeniu.
W przypadku mydła solnego uważam, że warto poeksperymentować i samemu dojść do tego jaka ilość soli jest idealna. Niektórzy wolą mniej, niektórzy więcej. Warto zauważyć, że jeśli damy znikomą ilość soli, mydło przestanie mieć taką… specyficznie solną teksturę, dlatego nie warto przesadzać w drugą stronę.
Jeśli robisz mydło po raz pierwszy poczytaj najpierw o sprzęcie do tego potrzebnym i bezpieczeństwie.
Polecam też mój zupełnie DARMOWY kurs „Jak zrobić domowe mydło”:
Przepis na mydło z różową solą himalajską
Kilka wskazówek co do wykonania
Sól wsypujemy do lekko zagęszczonego, ale wciąż płynnego mydła i mieszamy – można blenderem, ja wolę łyżką. Warto mieszać energicznie i w miarę krótko.
Na zdjęciach poniżej możesz zaobserwować różne stadia zastygania mydła solnego:
Mydło tuż po wylaniu do formy:
Godzina od wylania do formy:
Dwie i pół godziny od wylania do formy:
*Mydło może zastygać dwie, trzy lub nawet cztery godziny w zależności od warunków zewnętrznych, wielkości foremki itp. Np. podczas upałów zastyga szybciej. Trzeba je po prostu obserwować.
Mam nadzieję, że tą nachalną promocją mydeł solnych sprawię, że polubisz je tak bardzo jak ja, a jeśli nie, to jest tyle innych przepisów na ciekawe mydła, że nic straconego. Udanego zmydlania i daj znać w komentarzach, co wynikło z Twoich zmagań ze słonym mydłem. 🙂
Wesołego zmydlania!
6 komentarzy
Zrobiłam mydło wg tego przepisu, z tym, że zamiast soli himalajskiej dodałam naszą poczciwą sól kłodawską, no i zrezygnowałam z dodawania glinki. Teraz cierpliwie czekam, aż mydełko dojrzeje🙂
Sól kłodawska też ma cudny kolor 😍
Testowałam moje mydełko po czterech tygodniach od zrobienia. Jest naprawdę bardzo twarde, delikatnie, ale skutecznie pilinguje ( ja dałam sól w ilości połowy wagi tłuszczów). Skóra jest po nim jedwabiście gładka, nie potrzebuje już żadnych balsamów, ani kremów. Też odnoszę wrażenie, że mydło solne lepiej zatrzymuje swój aromat.
[…] na temat jak przygotować takie mydło znalazłam tutaj Mydłoteka – mydło solne i tutaj Mydłoteka – mydło z solą przepis Polecam blog, ciekawe pomysły i bardzo dobre opisy […]
W opisie piszesz, że przetłuszczenie dajesz 15% a przepisowi do tego daleko.(?)
Nie bardzo rozumiem… Mydło ma 15% przetłuszczenia. Wrzuciłam liczby w SoapCalc ponownie, bo owszem, zdarza mi się czasem pomylić, każdy jest człowiekiem, ale liczby się zgadzają:
https://uploads.disquscdn.com/images/61758d0b431032988761de70aab841b59c5689d4322388e648b64b8ddd921a35.png
Dla porównania to samo mydło, ale z 5% przetłuszczeniem. Ja widać ilość wodorotlenku sodu wzrasta:
https://uploads.disquscdn.com/images/41c0db192eaeef55c6a6e3fb1c3097be8fe91e629f62d9cf0cb2df47db22add3.png
Kalkulatory mydlane różnią się między sobą i różne kalkulatory mogą podawać różne wartości, ale nawet kiedy puściłam przepis w kalkulatorze na przykład na stronie Brambleberry, ilość wodorotlenku dla tego mydła z 5 % przetłuszczeniem wyniosła około 79 gramów. Czyli różnica wynosi około 2-3 gramy jeśli porównamy to z SoapCalc, który wyliczył wartość około 81 gramów. Nie jest to więc dramatyczna różnica zważywszy, że wagi elektroniczne mogą mylić się o 1-2 gramy.